Wybór idealnego papieru kserograficznego A4 dla firm i biur: Poradnik

Dodano: 28 listopada 2023; Materiał promocyjny Wybór papieru ksero do firmy ma duże znaczenie, jeśli chodzi o jakość wydruku i optymalizację kosztów firmowych. Zobacz, jakie są parametru wyboru papieru ksero do biura i czym się kierować, aby wybrać odpowiedni papier.


News will be here

Rola wysokiej jakości papieru w efektywnym funkcjonowaniu biura

 

Papier kserograficzny to jeden z ważniejszych artykułów biurowych, które są używane codziennie w biurze. Aby wybrać odpowiedni papier a4, należy precyzyjnie określić potrzeby firmy. Dla dokumentów biurowych wystarczy zwykły papier o gramaturze od 80 g/m2 do 120 g/m2. Biorąc pod uwagę drukarki atramentowe, trzeba uwzględnić to, że aby wydruk był dobrej jakości, to musi to być gramatura minimum 80 g/m2. Wyróżnia się także klasy papieru, gdzie klasa A jest najwyższa, a sam papier jest śnieżnobiały, a klasy B i C są przeznaczone do drukowania zwykłych dokumentów biurowych, które w tym wypadku mogą mieć lekki odcień szarości.  Do drukowania faktur najlepszy będzie papier kserograficzny a4, może być klasy B lub C.

 

Główne cechy i parametry do uwzględnienia przy wyborze papieru

Pierwszy i bardzo ważny parametr to gramatura papieru. Jest to inaczej waga jednego arkusza, wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Im wyższe jest oznaczenie gramatury, tym papier jest bardziej sztywny, grubszy i cięższy. Wybór gramatury papieru zależy od rodzaju drukowanych dokumentów i od rodzaju drukarki. Po drugie, liczy się grubość papieru, czyli to jak arkusz papieru się zgina. I wreszcie, wyróżnia się klasy od A do C, gdzie klasa A jest najbadziej biała, klasa B ma pośredni kolor, a klasa C to najbardziej ekonomiczny wybór. Format papieru także może być różny, znany jest format A4, ale można też stosować papier ksero A3. Częstym wyborem w biurach jest klasyczny papier ksero A4 o gramaturze 80g/m2.

 

Jaki papier wybrać do drukarni atramentowej, a jaki do laserowej?

Papier do drukarki atramentowej powinien mieć niewielką gramaturę, ale nie mniejszą niż 80g/m2. Trzeba także zwrócić uwagę na jego strukturę i sposób w jaki tusz zasycha i wchłania się. Z kolei drukarka laserowa wymaga papieru o trochę wyższej gramaturze, w przedziale między 80-120 g/m2. Tak naprawdę każde  drukowanie mające na celu dopasowanie papieru do drukarki i danego typu dokumentu jest metodą prób i błędów. Ważne jest, aby optymalizować koszty drukowania, które dają zauważalne oszczędności i pozwolą unikać awarii. Trzeba sprawdzić, jakie środki przeznacza firma na drukowanie, czy drukuje się na papierze odpowiednim do dokumentu i czy jest potrzeba drukowania tak wielu dokumentów. W tym celu warto wykonać audyt druku w firmie. Papier ksero to artykuł biurowy używany codziennie, dlatego należy podejść do tematu rozsądnie.