W niedzielę wybory prezydenckie. Jak zagłosuje Góra Kalwaria?

Dodano: 16 maja 2025; GoraKalwaria.net Już w najbliższą niedzielę 18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00-21.00.

W poprzednich wyborach prezydenckich z 2020 roku urzędujący prezydent Andrzej Duda (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość) pokonał w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego (Platforma Obywatelska) 51,03 proc. do 48,97 proc.

W gminie Góra Kalwaria wówczas również zwyciężył Andrzej Duda, na którego głos oddało 7679 osób (52,60 proc.). Jego kontrkandydat - Rafał Trzaskowski - otrzymał 6921 głosów (47,40 proc.). Frekwencja w drugiej turze wyniosła 73,50 proc. 

W skali powiatu piaseczyńskiego wyniki głosowania wyglądały inaczej. Najwięcej głosów 61636 (58,62 proc.) otrzymał Trzaskowski. Na Dudę oddano 43509 głosów (41,38 proc.).

W tegorocznej elekcji Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ostatecznie 13 kandydatów. Według kolejności alfabetycznej są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy, Grzegorz Braun (europoseł), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (dziennikarz), Sławomir Mentzen (poseł i kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (ekonomistka, była posłanka SLD)  Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł i kandydat partii Razem).

WAŻNE INFORMACJE

Jak sprawdzić, gdzie jest moja obwodowa komisja wyborcza?

Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce „Wyszukiwarka obwodów” zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą. Możesz tego również dokonać w swoim urzędzie gminy lub za pomocą aplikacji mObywatel.

Jak upewnić się czy jestem ujęty w rejestrze wyborców?

Upewnij się w swoim urzędzie gminy lub w aplikacji mObywatel, że jesteś ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeśli nie jesteś - zamelduj się na pobyt stały lub złóż wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić w swoim urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl. Ewentualnie, jeśli jesteś ujęty w innym obwodzie lub nie jesteś ujęty w żadnym, możesz też złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?

Każdy, kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów, powinien je natychmiast zgłosić. Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja lub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację, zgłoś to policji.

Jeżeli uważasz, że obwodowa komisja wyborcza pracuje źle, poinformuj o tym okręgową komisję wyborczą albo delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.

W I turze będę głosował w swoim obwodzie głosowania, ale na II turę wyjeżdżam za granicę. Jak mogę zagłosować w II turze?

Między I a II turą należy złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców u właściwego terytorialnie konsula – Informacje na ten temat znajdziesz na stronie ewybory.msz.gov.pl. Drugi sposób to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Dokonasz tego w dowolnym urzędzie gminy.

Czy na podstawie nieważnego dowodu osobistego mogę zagłosować w Polsce?

Tak. W Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, nawet jeśli jest to nieważny dokument.

Źródło: PKW

Źródło zdjęcia: Depositphotos

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (0)

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!