Szalunek tracony - wszystko co chcesz wiedzieć

Dodano: 21 lutego 2023; Podczas budowy elementów betonowych, takich jak wieńce, niezbędne jest użycie szalunków, aby zapewnić ich właściwe wykonanie i trwałość. W ostatnim czasie deskowanie tracone stało się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, a to ze względu na wiele zalet, jakie oferuje.


News will be here

Jedną z największych zalet szalunku traconego jest jego elastyczność i możliwość dostosowania do różnych kształtów i rozmiarów konstrukcji. Ponadto, dzięki zastosowaniu takiego szalunku, możliwe jest uzyskanie gładkiej powierzchni betonowej, co znacznie przyspiesza proces wykańczania.

 

System szalunku traconego – krótka charakterystyka

W budownictwie nowoczesnym stosuje się różne technologie szalowania, w tym tradycyjne deskowanie oraz innowacyjny system szalunku traconego. Oba sposoby są stosowane zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i w przypadku budynków usługowych.

Tradycyjne szalowanie wymaga wykorzystania drewna lub elementów metalowych do konstrukcji, natomiast szalunek tracony to specjalne konstrukcje, które pozwalają na uzyskanie oczekiwanych kształtów w połączeniu z betonem.

Jedną z głównych zalet deskowania traconego jest jego trwałość i odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz wilgoć. Konstrukcje szalunku traconego wykonuje się z zaimpregnowanej płyty wiórowo-cementowej lub rzadziej z elementów styropianowych, jak szalunek XPS. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową izolację termiczną budynku oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi.

W przeciwieństwie do tradycyjnego szalunku, deskowanie tracone nie wymaga demontażu. Konstrukcje szalunkowe stają się integralną częścią budynku, co pozwala zaoszczędzić czas i koszty związane z ich demontażem, konserwacją i czyszczeniem.

Szalunek tracony wykorzystuje bezmostkową konstrukcję, co gwarantuje wysoką szczelność i termoizolację, a tym samym zapewnia oszczędność energii i wygodę użytkowania. Koszt wynajmu szalunku traconego czy szalunku XPS zależy od wielu czynników, takich jak wielkość konstrukcji i czas trwania wynajmu. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w znalezieniu wykonawcy budowlanego

 

Zalety szalunku traconego

Deskowanie tracone posiada wiele zalet, o których już wcześniej mówiono. Do produkcji szalunku traconego wykorzystuje się m.in. płyty wiórowo-cementowe lub styropian XPS. Te materiały są bardzo odporne na negatywne czynniki zewnętrzne, co jest bardzo cenione przez klientów. Właściwości te zwiększają żywotność materiału i są jednymi z najważniejszych zalet deskowania traconego.

Przede wszystkim, szalunek ten charakteryzuje się prostotą montażu, dzięki nieskomplikowanej budowie oraz zastosowaniu wkrętów, zamiast tradycyjnego systemu mocowań. Dzięki swoim zaletom często wykorzystywany jest przez deweloperów

 

Szalunek tracony czy deskowanie tradycyjne?

Istnieje wiele argumentów zarówno za jak i przeciw każdej z metod szalowania. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które będą miały wpływ na całkowity koszt inwestycji. Wykorzystanie drewna w tradycyjnym szalowaniu może być stosunkowo tanie, jednak czas potrzebny na ułożenie konstrukcji oraz dodatkowe narzędzia często wpłyną na zwiększenie kosztów robocizny.

 

Należy również uwzględnić, w zestawieniu cenowym, czas niezbędny do demontażu tradycyjnego, o czym nierzadko zapominają inwestorzy. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że zastosowanie szalunku traconego minimalizuje potrzebę przeprowadzenia dodatkowych prac wykończeniowych, co przekłada się na mniejsze koszty dla inwestora. Dlatego nie powinno się automatycznie zakładać, że system szalunku traconego lub inne rozwiązania betonowe i styropianowe są droższe niż tradycyjne deskowanie. Przed dokonaniem wyboru należy dokładnie oszacować kosztorys i wziąć pod uwagę wszystkie istotne czynniki.