Stojaki rowerowe jako część ekoinfrastruktury

Dodano: 10 listopada 2022; Wraz z wzrastającą popularnością ekologii i przede wszystkim ekologicznego i zdrowego stylu życia wzrasta popularność jednośladów. Pojawia się coraz więcej terenowych szlaków rowerowych oraz miejskich ścieżek rowerowych.


News will be here

Razem z rozwojem tej proekologicznej infrastruktury pojawiają się stojaki na rowery czyli miejsca parkingowe dla rowerzystów. Wbrew pozorom stojak rowerowy nie musi być nudny i w zależności od swojej lokalizacji i wizji urbanisty i architekta może być kolorowy, finezyjny ale też wtapiać się w stylistykę.

Wybierając stojak na rowery należy zacząć od określenia miejsca, w którym będzie się on znajdował – inne stojaki rowerowe wybiorą dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych, a inne przedsiębiorcy. Ci pierwsi będą się kierować z pewnością kolorystyką, finezją wykonania i oczywiście bezpieczeństwem użytkowników. Podobne kryteria wezmą pod uwagę włodarze miast czy przedsiębiorcy kupując stojak rowerowy na plac zabaw. Inaczej to będzie wyglądało w przypadku zakupu stojaka na rowery do nowoczesnej przestrzeni miejskiej czy wielkomiejskich centrów biznesowych. Stojaki na rowery najczęściej są szare – uniwersalne, do wszystkiego pasują, nie odwracają uwagi od infrastruktury, w której zostały zamontowane. To właśnie te wtapiające się w tło najczęściej będą usytuowane przed budynkami administracji publicznej, biurami, czy lokalami usługowymi. Warto jednak pamiętać, że to nie kolory czy kształty są tu najistotniejsze, a funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników, ponieważ stojaki rowerowe muszą spełniać szereg norm bezpieczeństwa by nie stwarzać zagrożenia, a służyć cyklistom – muszą być stabilne i powinny pasować do typowych rowerów miejskich i szosowych, tych dla dorosłych, ale i dla dzieci. A zatem stojaki na rowery powinny mieć odpowiednie rozmiary, umożliwiające ustawienie roweru i przypięcie go linką zabezpieczającą. Większość stojaków dla dodatkowej stabilizacji i bezpieczeństwa użytkowników jest przykręcana do nawierzchni – najczęściej kostki brukowej.

A skoro wracamy do kwestii bezpieczeństwa i zdrowia cyklistów, to warto zaznaczyć, że używając roweru dbamy właśnie o zdrowie, ale też o naszą planetę – troszczymy się o środowisko. Ogromny wpływ ma na to wzrost świadomości i edukacja ekologiczna społeczeństwa. Dlatego wychodząc naprzeciw trendom prozdrowotnym i proekologicznym powinniśmy sami zatroszczyć się o rozwój infrastruktury rowerowej w naszym mieście, miejscu pracy, tam, gdzie spędzamy wolny czas. W końcu rower ma być przyjemnością i ma służyć naszemu zdrowiu, dlatego stojaki na rowery powinny być powszechnie dostępne w przestrzeni publicznej, tak by rowerzyści mieli możliwość pozostawienia swojego jednośladu w bezpiecznym, specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.