Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Spalarnia śmieci w Łubnej? „Nikt nie chce podrzucać kukułczego jaja”

Dodano: 30 maja 2019; Nie istnieje żadna koncepcja budowy spalarni śmieci w Łubnej – oświadczyła w środę wiceburmistrz Góry Kalwarii, Danuta Rechnia.

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się pogłoski, że gmina rozważa budowę spalarni śmieci w Łubnej. Sprawę poruszono podczas środowej sesji Rady Miejskiej. Jak się okazuje, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, powołał specjalny zespół, który ma spróbować rozwiązać problem wysokich opłat za odpady komunalne. Zespół liczy piętnaście osób, a jego przewodniczącą jest wiceburmistrz Danuta Rechnia.

– Nie istnieje żadna koncepcja budowy spalarni śmieci na Łubnej – zdementowała Danuta Rechnia, która jednocześnie przyznała, iż w ramach prac zespołu m.in. analizowano różne możliwości, w tym celowość wybudowania spalarni śmieci.

Wiceburmistrz przedstawiła swoje prywatne zdanie w tej kwestii. - Uważam, że nie ma bardziej ekologicznej utylizacji odpadów komunalnych niż spalarnia - podkreśliła. - W obecnych technologiach, do atmosfery nie wydobywają się żadne trujące ani szkodliwe substancje, a tak naprawdę emisja związków szkodliwych jest niższa, niż wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska. Gdyby udało się nam, a wątpię, wybudować tę spalarnię, to dla mieszkańców opłaty byłyby bardzo niskie – przekonywała Danuta Rechnia.

Z naszych informacji wynika, iż budowa spalarni ze względu na wysokie koszty (kilkaset milionów złotych) jest bardzo mało prawdopodobna. Bardziej realne wydaje się zaangażowanie gminy (samej lub we współpracy z sąsiednimi samorządami) w budowę Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. RIPOK. W czwartek członkowie zespołu wybrali się nawet do Białegostoku, aby na własne oczy przekonać się, jak działa taka instalacja.

W rozmowie z GoraKalwaria.net rzecznik ratusza, Piotr Chmielewski podkreśla, że spalarnia i RIPOK to tylko jedne z kilku propozycji nad którymi pracuje zespół. Efekty swoich prac zespół ma przekazać burmistrzowi, a następnie zapoznają się z nimi radni i mieszkańcy.

- Nikt nie chce podrzucać mieszkańcom kukułczego jaja. Wszystko ma być transparentne i wypracowane w konsultacjach z mieszkańcami – zapewnia Piotr Chmielewski. – Ostateczna decyzja z pewnością będzie wiązała się z wydatkami z budżetu, dlatego podejmie ją Rada Miejska – dodaje.

Przypomnijmy, iż od 1 maja 2019 roku opłata miesięczna za jednego mieszkańca w przypadku gdy odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny wynosi 33,86 zł. Natomiast w przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 67,72 zł miesięcznie za jednego mieszkańca.

Mateusz Adamski


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (55)

Łukasz

Data: 30 maja 2019, 15:31 Przy takim koszcie inwestycji może nawet sensowne będzie przesiedlenie/wywłaszczenie części domów z najbardziej uciążliwej okolicy. Smrodu może nie będzie, ale kursujące śmieciarki z całej okolicy na pewno nie będą dobre dla okolicznych domostw.
Cała inwestycja i tak raczej nie powstanie, gminy na nią po prostu nie stać.

Wiesław

Data: 30 maja 2019, 15:57 Na Brzuminie !
Ogrzeje szklarnie i całą wieś z Czerskiem naraz .

pani Grażyna

Data: 30 maja 2019, 16:00 To wszystko przez wysokie kary jakie gmina musiała płacić za zakopywanie skarbów na Moczydłowie i Zakalwarii.
Ktoś to spłacić musi.

Ferdynand kiepski

Data: 30 maja 2019, 16:08 Raz w życiu uzyjcie mózgu i zróbcie spalarnie śmieci. To byłby najlepszy ruch dla tej dziury .

Wyborca25

Data: 30 maja 2019, 17:05 Budżet domowy mieszkańców gminy nie wytrzyma takiego obciążenia . Ludzie po prostu nie będą płacić .

Wasilewski Z.

Data: 30 maja 2019, 20:52 Jeśli gminy nie stać na budowę spalarni zbudujmy jeszcze ze trzy skwerki a gdyby tak się stało że nie mamy miejsca naprawiajmy te już zrobione !

janko

Data: 30 maja 2019, 23:17 może spalarnia w gorze kalwarii ? albo w brzuminie ? jestem za.

nikos

Data: 31 maja 2019, 12:23 Jaka spalarnia?Obecnie nic nie trzeba spalać bo mieszkańcy wszystko grzecznie posegregują i jeszcze za to zapłacą...

Ferdek

Data: 31 maja 2019, 14:07 Spalarnia w Łubnej,jak najbardziej,ten teren jest wręcz stworzony do wszystkiego co jest związane ze śmieciami,tam powinno cały czas funkcjonować wysypisko.

lupidelup

Data: 31 maja 2019, 15:16 Jakim cudem na komisji,w urzedzie, mozna powiedziec prywatne zdanie,które jest zapisane w notace z komisji. Robiła sondaz ale cos jej nie wyszlo.Jezeli nie ma tematu to po co wycena kosztów spalarni, panie rzeczniku,czy gmine stac czy nie! znawca! Brawo panie burmistrzu,brawo takie autorytety pracują dla pana.

Nick

Data: 31 maja 2019, 18:45 Niektórzy mają spalarnię we własnych domach, ale z tych niestety wydobywają się trujące związki, czuć przez cały rok :)

Dorota

Data: 31 maja 2019, 22:00 Skoro to taki super pomysł, to może taka inwestycja powstać w samej Górze, nie widzę przeszkód. Odnośnie konsultacji społecznych czemu Pani Danuta Rechnia nie pojawiła się na dzisiejszym zebraniu w tej sprawie? Była o tym poinformowana.

;'

Data: 1 czerwca 2019, 07:39 Po nowej cenie nie płacimy !
Czekamy na spalarnię,swojego kopciucha wymieniłem.

Piotr

Data: 1 czerwca 2019, 09:03 Po pierwsze ripok to skażenie środowiska. Po drugie teren Łubnej jest już rąk skazony że dokładnie jeszcze do tego to zabójstwo dla ludzi okolicznych miejscowości. Po trzecie teren jest za blisko terenów objętych natura 2000. Po czwarte na spotkanie z mieszkańcami w dniu wczorajszym nie pojawił się nikt z gminy by porozmawiać z mieszkańcami co chodzi po głowie wlodarzom góry Kalwaria. Kompletne lekceważenie ludzi. Po piąte jeszcze nikt w Polsce nie zbudował Ripok tak by to nie było że szkoda dla mieszkańców. Po szóste brak infrastruktury drogowej odcinek Góra Kalwaria Piaseczno już dziś jest ledwo przejezdny co będzie jak dojdzie ripok gdzie śmieci będą z całej Warszawy i okolic???? Rozwiązanie? Znaleźć teren oddalony od ludzi na tyle by nie wplywalo to na ich życie i dorobek. Jest mnóstwo terenów należących od gminy by nie kolidowalo to z życiem okolicznych miejscowości. I jeszcze jedno przetarg na wywóz śmieci gdzie są takie a nie inne stawki wygrała jedna firma co stanęła do niego. Poprzedni gdzie były dwie uniewazniona a cena za rok była niższa o 30% ciekawe czy prokuratura nie powinna się tym zainteresować?

Piotr

Data: 1 czerwca 2019, 09:09 Głupota i wszystko jest ustawione

Stefan

Data: 1 czerwca 2019, 11:53 Brawo, brawo nareszcie Władze myślą o mieszkańcach. Ja jestem za inwestycją. Będą nowe miejsca pracy i ludzie mniej zapłacą za śmieci. Fajnie!!! . A Ci co krzyczą to tylko robią podkład pod kampanię pod następne wybory ponieważ nie maja własnego pomysłu co zaproponować mieszkańcom.
Niech może ktoś z tych krzyczących zaproponuje jak obniżyć koszty śmieci???? Zapraszam napiszcie coś sensownego.

Ona

Data: 1 czerwca 2019, 13:24 Panie Burmistrzu w Pana programie wyborczym znalazł się zapis: \'Mówimy zdecydowane NIE sortowni śmieci mającej powstać w Łubnej\' jak to się ma do dzisiejszej sytuacji, czy zaczyna Pan działac jak pana poprzednik? Czekam na reakcję Burmistrza na którego Ja i wiele osób za moją namową oddało głos którego teraz zaczyna być żal...

Ferdynand kiepski

Data: 1 czerwca 2019, 14:37 Piotr zamiast stawać okoniem to poczytaj o nowoczesnych spalarniach śmieci a potem pisz na forum. Jeżeli gmina podejdzie do tematu profesjonalnie ( o co mam duze obawy bo nikt tam nie ma wykształcenia kierunkowego) to będzie jedną z najlepszych decyzji środowiskowych .

Leszcz

Data: 1 czerwca 2019, 14:50 Szanowni Panstwo, dlaczego wysypisko Lubna ktore jest zamkniete chyba od 2008 roku, do tej pory nie ma zadnej informacji odnosnie stanu powietrza jak rowniez wody. Na tym terenie. Jakie jest skarzenie tego terenu czy w gminie ktos sie tym interesuję.


Komisarz

Data: 1 czerwca 2019, 15:24 P. Akadiusz lepiej dawał sobie radę organizując wolny czas dzieciom.
Bycie burmistrzem to niejebajka !

Koń

Data: 1 czerwca 2019, 20:45 Pan Konopka dał WAM do zrozumienia że : Chłop potęgą jest i basta !

Piotr

Data: 1 czerwca 2019, 20:47 Ferdynand kiepski sam poczytaj a potem się madrzyj guzik wiesz o spalarni. Poczytaj jak to wygląda w Polsce jak wyglądają Ripoki najpierw się wyedukuj a potem pisz te farmazony. Rozumiem że jesteście pracownikami gminy a my tu mieszkamy i na temat spalarni i Ripokow wiemy dużo. Przeczytaj uważniej co napisałem poprzednio a potem dopiero pisz te bzdury wychwalajace spalarnie od których równiez świat zachodni odchodzi tak na marginesie mimo że świadomość segregacji śmieci jest wysoka u nas gro śmieci to niesegregowane i spalanie to same związki wywołujące raka i inne poważne choroby a jak jesteś taki chętny jeden z drugim to zamieszkajcie tutaj i hodujcie pomidory na glebie która jest jednym wielkim zagrożeniem dla zdrowia bo tyle w niej pierwiastków że przez kolejne 200 lat nie uda się tego zmienić to przynajmniej powietrze zostawcie w spokoju geniusze

pytek

Data: 1 czerwca 2019, 23:50 I co w Łubnej na spotkaniu wymislili? O czym świadczy cisza informaxyjna?

hmm

Data: 1 czerwca 2019, 23:57
Zdaje się, że komuś brakuje koncepcji prowadzącej do obniżki ceny za wywóz śmieci bez szkodzenia mieszkańcom....

Żeby wiedzieć \"co\", trzeba wiedzieć \"jak\"....chyba.
Czy wiedzą....? Czy to tylko mistyfikacja,, co czas pokaże.

Dobromir

Data: 2 czerwca 2019, 06:10 A może jest tak że nie powinniśmy wcale za śmiecie płacić !
My śmiecie kupujemy robiąc zakupy i za te \"śmieci\" już zapłaciliśmy.
Niektórzy robiąc zakupy w Biedronce zabierają puste kartony na zakupy byle by nie użyć torby wielokrotnego użytku. Powinniśmy mieć możliwość zwrotu opakowań. NNiech martwi się sklep albo niech płai podatek śmieciowy

@@

Data: 2 czerwca 2019, 12:33 Nie chcecie spalarni ani nowoczesnego wysypiska śmieci ,więc musicie przygotować się na kolejne podwyżki. A najgorsze jeszcze przed nami.

hmm

Data: 2 czerwca 2019, 13:21
Tak jest: \"Powinniśmy mieć możliwość zwrotu opakowań. Niech martwi się sklep albo niech płai podatek śmieciowy \" - tu potrzeba zmiany np. Ustawy opakowaniowej, o co m.in. zapelowali radni na majowej sesji.

Gdyby w Polsce wracało tyle surowców wtórnych (w ramach recyklingu) co np. w Niemczech to pewno płacilibyśmy mniej niż 3,5 EURO miesięcznie - dzięki zmianom w prawie, co jest możliwe i zależy od władzy ... najwyższej. Czy powinniśmy zatem domagać sie takich zmian?

Wyborca

Data: 2 czerwca 2019, 17:04 Wszyscy z tej Baniochy krzyczycie że glosowaliscie na Arka, a tak naprawdę zobaczcie na wyniki Zieliński miał większość. Więc jeśli otwarcie tej sortowni będzie dla nas opłacalne to dla dobra większości Gminnej powinno się otworzyć te sortowanie.

Ochrona środowiska

Data: 2 czerwca 2019, 17:47 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Ferdynand kiepski

Data: 2 czerwca 2019, 19:53 Ty Pioter a w którym momencie pisałem o Ripokach? Bo nie widzę. Sam się wyedukuj miałem na myśli to ,ze najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest budowa bloku do spalania pre-RDF lub RDF, tym bardziej, że Ministerstwo Energetyki przygotowało program wsparcia takich inwestycji i będzie dopłacało do produkcji energii w kogeneracji. Cytuje\" Istnieje zatem zapotrzebowanie na małe spalarnie, przetwarzające 20-80 tys. ton odpadów rocznie. Taka niewielka instalacja, przetwarzająca odpady domowe pochodzące z danego miasta i zapewniająca mieszkańcom ciepłą wodę w kranach oraz ogrzewanie mieszkań, świetnie wpisuje się w model gospodarki obiegu zamkniętego\" takie instalację są bezwonne i napewno nie robią takiego smogu jak co drugi dom na Baniosze a nawet u konopki. Elo.

Chłop

Data: 2 czerwca 2019, 21:59 Jestem za spalarnią smieci- jesli to sprawi , ze będxiemy miec mniejsze opłaty za smieci oraz ciepła wodę do ogrzewania domów.proponuję więc lokalizację spalarni w Czersku.Bedxie nizszy koszt budowy infrasyruktury do przesyłu ciepła w kierunku GK. oraz do domów w Czersku i Brzuminie.Dodatkowo np. rolnicy będą mogli ogrzewać swoje szklarnie. Co o tym pomysle sądzą inni mieszkancy gminy?

Dlaczego

Data: 2 czerwca 2019, 22:12 W sąsiednich gminach płacą za wywóz śmieci po 17 - 18 zł, bywa że i taniej , u nas ... ~34 zł.

Dlaczego ?!?

Zainteresowana

Data: 3 czerwca 2019, 07:43 Jestem za spalarnią smieci.
Przecierz nas to nieominie ,góry smieci jest coraz więcej i
napewno same nie zginą.

nsz

Data: 3 czerwca 2019, 08:46 a prawda jest taka, że burmistrz nie ma pomysłu co zrobić. Rzucił hasło, zrobił się szum, a on nadal jedyne co robi w tym temacie to media społecznościowe ogarnia.
Bo nie chodzi o to, żeby sprawę załatwić, tylko o to, żeby o temacie było głośno.

Leszcz

Data: 3 czerwca 2019, 10:10 Do ,,Wyborca\" juz 30 lat ,,zlota gora \" byla i jest w Lubnej ,jakie korzysci miala Gora Kalwaria a jakie pobliskie wsie przez te wszystkie lata,np. stary chodnik zrywali w miescie a pozniej ukladali w Baniosze, dlaczego nie zrobic spalarni u was w miescie blisko wisly . Dlaczego burmistrz nie interesuje sie stanem wysypiska ,gdzie sa raporty o stanie tego terenu.

Ferdynand kiepski

Data: 3 czerwca 2019, 14:46 Brzumin jest dobrą lokalizacją ze względu na teren i oddalenie od centrum gminy.

Marek

Data: 4 czerwca 2019, 09:59 Czego magistrat nie zrobi w tej kwestii będzie złe; dajcie Państwo te swoje 5 propozycji do wiadomości Społeczności Gminy i niech Społeczność wypowie się na zasadzie referendum które rozwiązanie jest dla tej społeczności właściwe. Podstawą prawną dla takiego referendum jest Ustawa z 15.09.2000 o referendum lokalnym.

ZA

Data: 4 czerwca 2019, 14:29 I znowu ciasnota umysłowa. Wywieźmy swoje śmieci jak najdalej, czyli jak najdrożej, niech na nich zarobią inni. W naszym mieście bardziej wali prowincją niż śmieciami. Ludzie, mamy XXI wiek i nowoczesne technologie w służbie człowieka. A inwestycji przecież nie musi finansować sama Góra Kalwaria.

mieszkaniec

Data: 4 czerwca 2019, 15:41 Już kilka razy czytam Brzumin.
Dlaczego nie ,przecież niedaleko.
WA

Data: 4 czerwca 2019, 16:03 Do Pani, Pana ZA.
Jesli jest to tski złoty interes na smieciach- to dlaczego jest taki problem z ich utylizavją ?/nie tylko w Polsce /

hmm

Data: 5 czerwca 2019, 21:49 Czytelny? sygnał dla wszystkich:

-LESZNOWOLA: Wczoraj (3 czerwca) zapoznano się z ofertami firm, które chcą od 1 sierpnia 2019 do końca 2020 roku odbierać odpady z terenu gminy. Najtańszą propozycję przedstawił Jarper, który zażyczył sobie za tę usługę nieco ponad 20 mln zł, podczas gdy gmina zarezerwowała na nią niecałe 8,3 mln zł.
- Do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów stanęły cztery firmy:
Byś – Wojciech Byśkiniewicz, PUK Piaseczno, Partner oraz miejscowy Jarper.
-To właśnie on złożył najtańszą ofertę w wysokości około 20,1 mln zł (najdroższa wynosiła ponad 31 mln zł).

Różnica pomiędzy 8,3mln a 20,1 czy ponad 31 mln daje do myślenia?


sekretarka

Data: 6 czerwca 2019, 08:22 A czy Góra Kalwaria nie może dogadać się z Warszawą odnośnie wybudowania spalarni? Warszawa ma ogromny budżet i bardzo dużo śmieci więc interes jest obustronny,a nasza gmina miałaby niezależny finans z utylizacji i dużo tańsze śmieci dla mieszkańców.

Wiktor

Data: 6 czerwca 2019, 15:46 Zaraz, zaraz nie w Warszawie a na miejscu możemy spalać.
Przecież nasz rodzimy zgk ma doświadczenie jak nikt inny.
Z tym że do tej pory zakopywał ,ale równie dobrze może spalać tyle że legalnie .

zły

Data: 7 czerwca 2019, 06:37 Brzumin i tak śmierdzi opryskami sadowniczymi których się wykonuje około 40 w roku, to chcecie ich dobić spalarnią? Moźe spalarnia nie śmierdzi pewnie jak oczyszczalnia ścieków jak wiaterek zawieje w naszą stronę, teoria jak zawsze jest dobra źe będzie czyściutko.

@sekretarka

Data: 7 czerwca 2019, 11:37 Warszawa ma spalarnię i teraz jest na etapie zwiększania jej mocy chyba 6 krotnie. Naszą Gminę ratowałby RIPOK czyli instalacja do segregacji. A to co nie segregowalne właśnie do Warszawy do spalenia.
Widziałem takie instalacje wyglądały super-pełna automatyzacja, a do obsługi bardziej inżynierowie niż pracownicy fizyczni.

ZA

Data: 7 czerwca 2019, 15:09 Do WA
Na początek wystarczyłoby, żebyśmy sobie nie radzili tak jak np. Niemcy. Ale my nawet nie próbujemy. Przy okazji moglibyśmy np. ogrzewać budynki publiczne za darmo.

cena śmieci

Data: 8 czerwca 2019, 06:54 Wyliczyliście cenę za odbiór śmieci ,ale my nie zawsze śmieci mamy .
Stojąc na przystanku co drugi tydzień widzę jak pewien sklepikarz cały chodnik zastawił swoim \"urobkiem\",a psy roznoszą jeszcze po ulicy .hmm

Data: 8 czerwca 2019, 12:02 @WA i ZA
Spróbujmy zrobic coś, wzorując sie na lepszych - nie tłumacząc się tym, że gdzieś jest gorzej.
To chyba lepsza opcja.
Tu potrzebna jest pilnie poprawa prawa na lepsze! Bez tego żadnym sporem sprawy nie załatwimy.

uczciwa kalkulacja

Data: 8 czerwca 2019, 15:05 1.638 zł pomnożone przez 2% daje cenę za odbiór śmieci.
A ile wyjdzie pensja burmistrza ,czy radnego pomnożona przez 2 %.

łubiński

Data: 8 czerwca 2019, 18:27 Czytam te komentarze i jestem zdziwiony, ze większość piszących chce spalarni. My mieszkańcy wsi około wysypiska nie zgadamy się na żadną formę przywożenia, spalania czy segregowania śmieci. Przez ponad 40 lat byliśmy truci śmieciami naszych kochanych współmieszkańców gminy, mieszkańców warszawy i całego powiatu piaseczyńskiego. Wszyscy byli szczęśliwi, że się śmieci pozbywali. My jak zaczeliśmy protestować to nasyłano na nas policję. Teraz widzę,że historia się powtarza. Najlepiej truć innych tylko nie siebie. No najważniejsze jest wg was tylko cena śmieci. Chcecie taniej płacić róbcie sobie spalarnie blisko waszych domów. Niech wasze dzieci i wy chorują na astmę, alergię, ceny waszych działek spadną do 1/3 wartości i miejcie 24 godziny smród, szczury, robactwo. Kto z was jest chętny mniej płacić niech powie gdzie mieszka,żeby gmina mogła tam pobudować spalarnię. A od Łubnej z dala. My mieliśmy te smrody 40 lat i nadal mamy to teraz niech następni sobie je wezmą

ciekawa

Data: 9 czerwca 2019, 21:39 Przeglądałam Cennik - Wydział Oczyszczania Miasta i Gminy

a tam zainteresowały mnie dwie pozycje - zamiatarka drogowa i chodnikowa wraz z ceną za godznę pracy.
Skoro miasto (piszę miasto bo my jesteśmy właścicielami sprzętu) posiada taki sprzęt dlaczego miasto jest takie zaniedbane

SZWEJK

Data: 9 czerwca 2019, 21:44 @ łubiński ale płacić chcesz mniej czy jesteś za horrendalną podwyżką .

Leszcz

Data: 10 czerwca 2019, 12:27 Brawo!!! Lubińska,jeszcze trzeba wspomniec o smieciarkach ktorych kilkadziesiat przejerzdzalo przez nasze miejscowosci , a smrod uciazliwosc w ruchu drogowym , brak infrastruktury drogowej. Juz Pani Samborska sprzedala tereny pod inwestycje i co dalej ,a drogi jakie sa kazdy widzi a takie mialy byc wspaniale.

recykling

Data: 15 czerwca 2019, 23:28 Nie ma innego rozwiązania jak Powiatowa Sortownia Śmieci i wspólna, jednolita gospodarka odpadami w całym powiecie. Tylko wtedy możemy mówić o niezależności. Oczywiście śmieci nadal trzeba będzie segregować. Sortownia to spora inwestycja dla jednej gminy ale powiat powinien udźwignąć , umożliwi odseparowanie ze strumienia śmieci frakcji możliwych do ponownego przetworzenia ( papier, tworzywa, metale). Aktualnie sztuką będzie je korzystnie sprzedać bądź oddać.
Spalarnia też będzie wymagała wybudowania sortowni śmieci i to o wiele bardziej skomplikowanej. To dopiero początek naszych problemów.

opłaty za odbiór

Data: 25 lipca 2019, 21:00 Czy ktoś skorzystał bądź został zwolniony z opłat za wywóz śmieci ?
Gminy ten zapis trzymają w tajemnicy .

Możliwość zwolnienia z opłat
W nowelizacji znajduje się przepis, który pozwala gminom w drodze uchwały zwolnić z całości bądź z części opłat właścicieli nieruchomości, których mieszkańcy osiągają dochód nieprzekraczający kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Możliwość zwolnienia z opłat