Różnice między psychologiem a psychoterapeutą

Dodano: 19 kwietnia 2024; Materiał promocyjny Zarówno psycholog, psychiatra, jak i psychoterapeuta pomagają pacjentom odzyskać równowagę emocjonalną i zdrowie psychiczne. Coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na wizyty u tych specjalistów. Proces leczenia często jest długi i wymagający, ale przynosi efekt w postaci poprawy komfortu życia. Sprawdź, czym różni się konsultacja u psychoterapeuty i psychologa.


News will be here

Kim jest psycholog?

 

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologicznym i uzyskała tytuł magistra. W Polsce można go uzyskać, broniąc dyplom po 5-letnich, jednolitych studiach magisterskich lub w systemie 3+2 (licencjat + magister) – w przypadku ukończenia innego kierunku, na przykład pedagogiki, a następnie skończyć psychologię. Każdy psycholog może edukować, wspierać, udzielać porad i pomocy, zarówno w prywatnej praktyce, jak i w miejscach związanych ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób decyduje się na dalsze kształcenie w kierunku konkretnej specjalności, jak na przykład psychologia kliniczna, neuropsychologia, seksuologia, psychologia dziecka (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-dzieciecy-warszawa/) i rodziny, czy psychoterapia.

 

Psycholog zajmuje się doradztwem i udziela porad, zarówno w przypadku problemów, jak i profilaktycznie. Konsultacja opiera się na wsparciu krótkoterminowym i może dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego czy innych bieżących wydarzeń. Psycholog nie posiada uprawnień do prowadzenia regularnej terapii – w przypadku dłuższego leczenia, pacjent zostanie przekierowany do psychoterapeuty. W poradniach takich, jak https://poradnia-harmonia.pl/ można liczyć zarówno na wsparcie psychologa, jak i terapeuty.

 

Kim jest psychoterapeuta?

 

Obecnie w Polsce zawód psychoterapeuty nie jest zawodem regulowanym. Może być nim psycholog, który wybrał taką specjalizację lub osoba, która ukończyła odpowiednie, wieloletnie szkolenie psychoterapeutyczne i pracuje pod superwizją osoby, która ma certyfikat superwizora. Psychoterapia pomaga najczęściej w przypadku stanów depresyjnych, zaburzeń lękowych, w procesie leczenia przewlekłego stresu, problemów osobowościowych czy w trakcie wychodzenia z uzależnienia. Warto udać się po pomoc do specjalisty (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/) stacjonarnie lub online, jeżeli czujesz, że trudności nawracają. Psychoterapeuta ma kwalifikacje do leczenia osób z nawracającymi trudnościami. Może pracować zarówno z dorosłymi, jak i młodzieżą czy dziećmi. Praca z pacjentem opiera się na wybranym nurcie.

 

Warto pamiętać, że każda forma wsparcia psychologicznego pozwala odzyskać równowagę życiową i poradzić sobie z trudnościami. Współpraca z terapeutą z pewnością pozwoli odnaleźć drogę do szczęścia, zrozumienia i odzyskać siły.