Róże pnące - prawdziwe piękno romantycznego ogrodu

Dodano: 12 lipca 2022; Róża, nie bez przyczyny nazywana królową kwiatów, piękna jest w każdego rodzaju odmianie. Jednakże jedyną i niepowtarzalną kompozycję stworzą róże pnące, nadając każdemu ogrodowi urokliwej, baśniowej formy. Warto dać im się oczarować i zaprosić do swojego ogrodu.

Róża pnąca - niezbędne kompendium wiedzy

Róże pnące, inaczej określane jako czepne, znane i cenione były już w starożytności. Te niezwykłe, efektowne krzewy charakteryzują się bardzo długimi pędami, czepiającymi się rozmieszczonymi na nich kolcami podpór, pergoli czy kratek. Wymagają jednakże zazwyczaj dodatkowego do nich umocowania. Rozpięte na różnego typu podporach, tworzą niecodzienną, ozdobną i pachnącą zasłonę, prawdziwe arcydzieło natury. Mogą być wykorzystywane jako pewnego rodzaju zastępstwo żywopłotu, jako przegroda oddzielająca wydzielone części ogrodu, lub okrycie miejsc wymagających osłony. Równie pięknie wyglądają przy pergolach, kratkach czy murach, ale zupełnie niezrównaną aranżację stworzą, pnąc się po koronach rosnących w ogrodzie drzew.

Najpiękniejsze róże pnące, żeby wyeksponować cały swój urok potrzebują kilku lat. U większości odmian kwiaty pojawiają się bowiem na pędach dwuletnich i starszych. W związku z tym w pierwszej fazie wzrostu różanych krzewów nie należy ich przycinać, oraz w szczególny sposób zadbać o ich zabezpieczenie przed mrozem.

Jedynym mankamentem tych niezwykłych krzewów jest ich skłonność po kilku latach do ogołacania się dołem. Można temu zapobiec, stosując mocniejsze cięcia pędów i rozpinanie ich jak najbardziej poziomo. Dobrym sposobem osłonięcia będzie także wkomponowanie wśród różanych krzewów niskich bylin lub kwiatów jednorocznych. Równie dobrym pomysłem będzie dosadzenie odmian róż płożących, które idealnie zakryją ogołocone od dołu pędy. W obydwu tych przypadkach ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby nie spowodować uszkodzenia korzeni rosnących róż. Róże pnące, ze względu na rodzaj ich pędów dzieli się na dwie podgrupy.


Róża pnąca, autor cristouclap , pixabay.com.jpg

 

Na jakie podgrupy dzielą się róże pnące?

Róże pnące dzielą się na sztywne, climbers i róże pnące wiotkie, ramblers.

Ramblery charakteryzują się wiotkimi i elastycznymi pędami, natomiast climbery mają pędy sztywne i wzniesione. Różnią się one również sposobem kwitnienia. Climbery są najczęściej różami powtarzającymi kwitnienie pod koniec lata, a ich kwiaty są duże i pojedyncze. Ramblery należą zazwyczaj do róż kwitnących tylko raz w sezonie, a ich kwiaty są mniejsza i zebrane w dużych, gęstych bukietach ułożonych wzdłuż pędów. Róże pnące climbers mają szeroki i kompaktowy pokrój, wymagają mocnych podpór. Idealnie sprawdzą się jako kwiatowe zasłony w ogrodach. Ramblers to róże o miękkich i elastycznych pędach i wręcz mistrzowskich zdolnościach wspinania się. Pięknie wyglądają na ścianach domów i pergolach, rozpięte wśród koron drzew tworzą fantastyczny obraz.

Wśród odmian climberów jako najpiękniejsze róże pnące polecane są Newdown o pełnych, dużych różowych kwiatach i intensywnym zapachu, Florentina o intensywnie czerwonej barwie kwiatów i delikatnym zapachu, czy Golden Gate o złotożółtych kwiatach i lekkim, owocowym zapachu. W odmianach ramblerów jako najpiękniejsze wyróżniają się Bobby James z kremowobiałymi, delikatnie pachnącymi kwiatami, Guirlande d Amour o silnie pachnących białych kwiatach czy intensywnie pachnąca, o różowej barwie kwiatów Ghislaine de Feligonde.

Róże pnące to chluba każdego ogrodu. Swoim pięknem, elegancją i zapachem przykuwają uwagę każdego. Są w stanie zamienić najbardziej prozaiczne miejsce ogrodu w romantyczny i baśniowy zakątek.