Radni: ZGK w Górze Kalwarii balansuje na krawędzi

Dodano: 24 maja 2023; GoraKalwaria.net Grupa Radnych z Klubu Bezpartyjni Naszej Gminy oraz Klubu Radnych Razem dla Góry wydało oświadczenie w sprawie rozstrzygnięcia nowego przetargu na dokończenie Rozbudowy Oczyszczalni w Moczydłowie.


News will be here

Jak informowaliśmy pod koniec marca, Zakład Gospodarki Komunalnej w Górze Kalwarii nie wybrał wykonawcy, który dokończy modernizację oczyszczalni ścieków w Moczydłowie. Spółka zamierzała przeznaczyć na ten cel niespełna 24 mln zł. Jedyna oferta, jaka wpłynęła w przetargu opiewała na ponad 45 mln zł.

Ogłoszono nowy przetarg. Tym razem spółka zastrzegła sobie możliwość skorzystania z prawa opcji w zakresie realizacji wszystkich bądź części zadań.

Jak wynika z dokumentów przetargowych (SIWZ) podstawowy zakres modernizacji oczyszczalni w Moczydłowie obejmuje 25 zadań, natomiast prawo opcji 9 zadań.

W ramach przetargu wpłynęły oferty od czterech firm. Ich wartość w wersji realizacji całości prac wynosi od 38,3 do 44,6 mln zł. Natomiast w wersji realizacji prac w opcji podstawowej od 24,3 do 33,3 mln zł ("Co dalej z najkosztowniejszą inwestycją w historii Góry Kalwarii?").

Do tej sytuacji odniosła się w wydanym we wtorek oświadczeniu Grupa Radnych z Klubu Bezpartyjni Naszej Gminy oraz Klubu Radnych Razem dla Góry. Jak w nim możemy przeczytać "wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały, że aby inwestycja mogła być dokończona, budżet Gminy i jej zasoby muszą zostać realnie uszczuplone o kwotę około 14 milionów złotych. Dla porównania - jest to kwota, za którą można byłoby np. zbudować 2 nowoczesne żłobki gminne."

W stanowisku wskazano, że "do obecnej sytuacji doszło w następstwie rozwiązania przez ZGK umowy z wcześniejszym wykonawcą. Jako główną przyczynę Spółka ZGK niezmiennie podaje opóźnienia w realizacji kontraktu opiewającego na kwotę 29 milionów 900 tysięcy złotych. W nowym przetargu za dokończenie inwestycji najtańszy oferent zaproponował podobną kwotę, około 30 milionów złotych. Porównywalnie? Nie do końca. Kluczowym jest fakt, iż zinwentaryzowane, wykonane już do tej pory prace, za które zapłacono zamykają się w kwocie około 8,5 miliona złotych (nowy Wykonawca nie musi już tego robić) oraz że zakres rzeczowy został znacznie ograniczony (pozostałe elementy mają zostać wykonane w późniejszym, bliżej nieokreślonym terminie). Różnica kwotowa wynikająca z okrojonego zakresu w bardzo ostrożnych szacunkach to około 5,5 miliona, co łącznie ze wcześniejszymi 8,5 milionami daje właśnie te 14 milionów". Radni podkreślają: "Mówiąc wprost – dostajemy mniej, niż mieliśmy dostać - za więcej pieniędzy z budżetu Gminy".

W stanowisku wskazano, że "brak dofinansowania ZGK przez Gminę spowoduje konieczność zwrotu porażającej kwoty 26 246 006,18 zł. dofinansowania w związku z niedokończeniem Projektu Unijnego".

Na koniec radni wezwali Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria Pana Arkadiusza Strzyżewskiego do "wyciągnięcia  konsekwencji wobec odpowiedzialnych za  zaistniałą sytuację".

Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (31)

Eddi

Data: 24 maja 2023, 09:59 Pieniądze dołożyć , ale tylko pod warunkiem, że prezes i zarząd poddadzą się do dymisji.

Mieszkaniec

Data: 24 maja 2023, 10:11 Co za SKANDAL!!!
Nadaje się do prokuratury ta sprawa. Dlaczego my mamy za nieudolność prezesa ZGK płacić 14 mln złotych?
Niech płaci ze swojej kieszeni burmistrz Strzyżewski, który go zatrudniał i który go nadzoruje.

A swoją drogą to kiedy radni ostatnio sprawdzali co się wyprawia w zgk? Ktoś jeszcze tą spółkę kontroluje?

@Mieszkaniec

Data: 24 maja 2023, 10:36 Drogi Mieszkańcu nie tylko to zobacz na umowy remontów kamienic co było w umowach a co zostało wykonane. Budynki miały być ocieplane a żaden nie jest chociaż na piśmie odbioru jest jako ocieplony. Zobacz kanalizację jaka była umowa co zostało wykonane a co pominięte ale na odbiorze jest jako zrobione. Tutaj to powinno wpaść CBA

dd

Data: 24 maja 2023, 11:07 Prośba do radnych aby sprawę zgłosili do CBA i Prokuratury. Niech organy ścigania zajmą się tą sprawą i skontrolują ZGK i Urząd. Niech winni odpowiedzą za swoje błędy. Wstyd, że burmistrz umywa ręce i nie widzi ogromnego problemu. Nie potrafią zrealizować modernizację oczyszczalni a próbują przeforsować pomysł zbudowania biogazowni.

jb

Data: 24 maja 2023, 11:12 To nie jest przypadek, że ZGK stoi na skraju bankructwa i chcą wybudować biogazownię. Na te sprawy powinny spojrzeć prokurator i cba!

pręgierz

Data: 24 maja 2023, 11:25 Jak najszybciej rozliczyć burmistrza, niestety bez pierdla się nie powinno odbyć.
Wszyscy kradli ,ale nigdy nie na taką skalę. Będzie to nauczka dla następców, a poprzedni leń też nie powinien spać spokojnie !

Asek

Data: 24 maja 2023, 11:40 Rozdmuchana afera ze skwerkiem (żeby podgrzać emocje przy poprzdnich wyborach), to mały pikuś, w porównaniu co teraz się wyprawia.

Hahaahhah

Data: 24 maja 2023, 12:21 Asior wyciągnie ale rower z piwnicy i pojedzie wsina w dal swoją nową "scieszkom" hahahaahhah ale jajca

Deuter

Data: 24 maja 2023, 15:29 Fajnego macie burmistrza, taki nie za dobry.

pluton egzekucyjny

Data: 24 maja 2023, 15:48 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Zniesmaczony

Data: 24 maja 2023, 16:20 Dodajmy, ze ta „oczyszczalnia” wg pierwotnego zamysłu ZGK jest aktualnie tylko namiastką tego co faktycznie miało być zbudowane…a kasa podwójna jak się podsumuje budżet. Zwykła niegospodarność!

Misiek

Data: 24 maja 2023, 18:48 Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, członek zarządu odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną swoim działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub umową spółki – o ile jego postępowanie w tym zakresie jest zawinione. Zatem do dzieła (nie)burmistrzu.

Jan

Data: 24 maja 2023, 19:05 Za poprzednika taki skandal nie miałby miejsca Wówczas w zakładzie pracowali fachowcy, a nie osoby którym tylko zależy na kasie.

kit

Data: 24 maja 2023, 19:11 I to jest ta młodość i świeżość? Jeden siwiejący lanser, drugi sprzedawca parów na stacji xD

Mieszkaniec

Data: 24 maja 2023, 19:24 Jednym słowem tory są krzywe a podwozie nie równe i tory też były złe

Co za cyrk

Data: 24 maja 2023, 21:17 Zarówno radni, jak i burmistrz i ZGK to bumelanci. W tej sprawie nikt z nich nie wykazał się jakąkolwiek skutecznością…

Rada

Data: 25 maja 2023, 08:46 Już nastąpiła pierwsza faza modernizacji oczyszczalni - podwyżka wody i ścieków o 18 groszy.

Kaj

Data: 25 maja 2023, 09:43 Jak budowano oczyszczalnię w Moczydło wiem to też miało nie śmierdzieć, jak oddano drogę i część lasu żeby mieszkańcy Wólki mogli dojechać obiecano że w miejsce dawnej drogi będzie plac zabaw dla dzieci i nic do dzisiaj nie wspomnę o notorycznym zaśmiecanie lasu(wyrzucanie skoszonej trawy i wszechobecny smród)

Mieszkaniec

Data: 25 maja 2023, 18:50 W Czersku na ul. Warszawskiej nie mieli funduszy na położenie 300. metrów kanalizacji .Teraz mają na pokrycie długów Z.G.K. jestem ciekawy skąd.

Mieszkaniec

Data: 26 maja 2023, 05:11 Każdą nam oszczędzać wyłączając światło na ulicach po 24. A w ZGK całą noc się świeci.
Niech Pan burmistrz płaci różnice ceny

Do Jan

Data: 26 maja 2023, 05:16 dokładnie wczesniejszy zarząd ZGK wziął kilka mln zł odpraw zuchy i uczciwe chłopaki. Tam to rozliczyć wstecz trzeba to ZGK.

???

Data: 26 maja 2023, 07:38 W ZGK przed odejściem poprzedników też po nocy w budynku paliło się światło.
Można się tylko domyślać w jakim celu . Być może i w tym przypadku robione są porządki przy pomocy gumki myszki.
Temu towarzystwu się przyjrzeć ile byle kierowniczyna nie mówiąc o dyrekcji zarabia i wyprowadzili z ZGK forsy. W całej historii miasta chyba nie było takich zarobków a podatki co roku coraz wyższe i ciągle w kasie gminnej na istotne sprawy brak pieniędzy.

Jan

Data: 26 maja 2023, 09:00 @Do Jan Jakieś dowody? Było polowanie na czarownice zaraz po wyborach i nikt żadnych nieprawidłowości nie stwierdził. Takie informacje są tylko tworzone aby dopiec konkurentowi.
Fakty są takie, że obecna ekipa nie potrafi skończyć zasadniczo prostą inwestycji oraz zgk ciągle potrzebuje wsparcia z budżetu gminy. Za te pieniądze mogłyby powstać drogi, chodniki, sieci wod. i kan., miejsca wypoczynku, szkoły, przedszkola, etc.

TKJ

Data: 26 maja 2023, 10:58 @Mieszkaniec
Nie do końca tak jest, dwie noce z rzędu całe miasto oświetlone !

mieszkaniec 1

Data: 26 maja 2023, 16:20 Jak pamiętam to takiego bałaganu nie było, ZGK podlega gminie to gdzie są radni oraz Pani przewodnicząca rady. Pani tak ładnie przemawiała na zebraniu, że budowa biogazowni jest bardzo potrzebna gminie. Chyba tylko dlatego żeby uchronić Z.G.K. przed bankructwem.

Robert

Data: 27 maja 2023, 08:52 Jak gmina nie ma kasy to niech wypuści obligacje , pewnie znajdą się chętni . I tak wtedy wyjdzie taniej niż stracić te dwadzieścia parę baniek .

Józek Garstka

Data: 27 maja 2023, 11:35 @Robert
Gmina może ,a może już puściła "bąka" bo smród na cały kraj.

Jan

Data: 29 maja 2023, 00:02 No tak, pora na audyt służb.

Mieszkaniec

Data: 31 maja 2023, 13:36 W zgk jest bodaj 6 dyrektorów. Dać im łopaty i niech zarobią na swoje sowite pensje

Eh

Data: 1 czerwca 2023, 13:06 Ile merytoryki, ile populistyki w óawiadczeniu radnych 🤔❓ - niech każdy oceni samodzielnie. Krytyka jest zasadna, gdy wskazuje się lepszy wariant załatwienia sprawy (logiczne?), gdy go brak - to pachnie krytykanctwem, obliczonym na własną korzyść!!!
Taka "krytyka" warta funta kłaków....
A co do finansów, TO RZECZ ZAWSZE WAŻNA, to gdzie omówiono kwestię zabezpieczenia STABILNEGO finansowania inwestycji - w momencie decydowania (!!!) o jej podjęciu???!!. Brak tej "drobnej" informacji wywołał falę nietrafnych komentarzy (delikatnie rzecz nazywając), odwracając uwagę Czytelników od meritum sprawy... Może komuś właśnie o to chodziło???

mieszkaniec 1

Data: 16 czerwca 2023, 09:36 ZGK. zadzwoniłam aby wybrali szambo małom beczką ciągnikową pan odpowiedział że może wybiorą w lipcu a może wrzesień ponieważ pracownik jest na zwolnieniu ,na moje pytanie czy jest tylko jeden kierowca. PAN ODPOWIEDZIAŁ jak się popsuje to on nie kupi nowej beczki. PYTAM się to jak mają mieć zyski skoro nie dbają o klientów. NIE POWINI DOSTAĆ DOTACJI.