Radni dali zielone światło dla biogazowni w Górze Kalwarii

Dodano: 1 grudnia 2022; W podjętym stanowisku Rada Miejska w Górze Kalwarii wyraziła wolę budowy biogazowni na terenie gminy. Wskazano dwie potencjalne lokalizacje.

Rozważenie zlokalizowania na terenie gminy kompostowni zarekomendowała w lipcu Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Handlu, która wybrała się na wizytę studyjną do Międzylesia, gdzie na zapoznała się z instalacją do przetwarzania odpadów biodegradowalnych.

Niezależnie od tego, Rada Miejska zobowiązała prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej do poszukiwania sposobów na obniżenie kosztów produkcji ciepła systemowego, wytwarzanego obecnie z gazu w kotłowni przy ul. Skierniewickiej.

- Z analizy zaprezentowanej przez wynajętą przez ZGK Sp. z.o.o. firmę Energopomiar wynika, że najbardziej efektywnym i ekonomicznie uzasadnionym odnawialnym źródłem energii, które zmniejszyłoby koszty produkcji ciepłą systemowego w Górze Kalwarii, byłaby biogazownia położona w bliskim sąsiedztwie miasta. Ponadto dla inwestycji w postaci instalacji do zgazowywania odpadów organicznych aktualnie łatwo jest pozyskać partnera zainteresowanego sfinansowaniem budowy obiektu lub pozyskać wysokie dofinansowanie ze źródeł krajowych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Radni uznali, że korzystne "byłoby połączenie dwóch celów – budowy instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych w Gminie oraz instalacji stanowiącej odnawialne źródło energii dla zasilania kotłowni miejskiej w Górze Kalwarii".

Jako wstępną lokalizację wskazano działki na terenie dawnej strzelnicy wojskowej przy obwodnicy miasta lub działkę w miejscowości Karolina (na terenie dawnego folwarku Walewice).

Rada Miejska zastrzegła sobie prawo do ostatecznego wskazania lokalizacji przyszłej biogazowni oraz do podjęcia ostatecznej decyzji o jej ewentualnej budowie.

(mat)

Zdjęcia autorstwa Patriciabombs - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (5)

Xxx

Data: 1 grudnia 2022, 14:00 Pomarzyć dobra rzecz ale kto to wykona bo nie sądzę żeby nieudolne towarzystwo ZGK. Najpierw niech zakończę ta rozgrzebana inwestycje oczyszczalni. Będą robili wszystko i nic tylko co miesiąc pieniądze brać/ ciocia, wujek,stryj itd cała familija/.

Wyborca

Data: 1 grudnia 2022, 17:54 No trzeba sprawdzić czy koledzy developerzy nie mają tam działki

SOL-BUD

Data: 1 grudnia 2022, 21:38 I znowu projekty /plany jak z Łubną II , mam nadzieję że w tej radzie mają jaja, i podejmą mądrą decyzję .

ciekawski

Data: 2 grudnia 2022, 21:05 Bardzo ładna nazwa dla ukrycia SPALARNI ODPADÓW żeby nie powiedzieć ŚMIECI. Wszystko to dla dobra miasta i gminy. Już w nie tak odległej przeszłości były podejmowane próby lokalizacji spalarni śmieci, teraz powrót w nowym wydaniu.

postęp

Data: 4 grudnia 2022, 04:19 To już w gminie zgk nie będzie zakopywał odpadów organicznych ?