Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jakie dokumenty?

Dodano: 28 listopada 2023; Materiał promocyjny Budowa własnego domu to ogromne wyzwanie, zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i formalne czy logistyczne. Inwestor musi zadbać o każdy detal, szczególnie jeśli chodzi o obowiązki narzucane przez ustawodawcę. Jednym z przykładów jest konieczność przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości? Jakie są alternatywne rozwiązania? Powszechna sieć kanalizacyjna obejmuje większość terenów miejskich. Problem pojawia się jednak na obrzeżach miast oraz na wsiach, gdzie nie doprowadzono jeszcze gminnej instalacji. Na szczęście, właściciele nieruchomości mogą skorzystać z innych rozwiązań, w tym wybudować na swojej działce przydomową oczyszczalnię ścieków. O czym dokładnie mowa i co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdźmy!


News will be here

Kto i kiedy może wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Zgodnie z przepisami, budowa przydomowej oczyszczalni jest możliwe wówczas, gdy na danym terenie nie ma powszechnej kanalizacji. Wówczas, właściciele domów, ale i budynków wielorodzinnych muszą radzić sobie samodzielnie i szukać najkorzystniejszych opcji. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, oczyszczalnia jest instalacją przepływową, niezwykle ekologiczną, bezawaryjną i bezobsługową. Jest też o wiele tańsza w utrzymaniu, ponieważ o ile szambo trzeba opróżniać przynajmniej raz w miesiącu, oczyszczalnia nie wymaga przeprowadzenia takich prac, a jedynie oczyszczenie zbiornika raz czy dwa razy w roku.

 

Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni?

Decydując się na budowę własnej oczyszczalni warto dokładnie zapoznać się z rodzajami oraz specyfiką każdego z nich. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym, roślinnym, z osadem czynnym czy ze złożem biologicznym. Każdy z tych rodzajów sprawdzi się w nieco innych okolicznościach, inny jest też koszt inwestycji, ponieważ najtańsze oczyszczalnie drenażowe można postawić za kilka tysięcy złotych, z kolei te biologiczne to już koszt nawet 15 - 30 tysięcy złotych. Przy wyborze warto kierować się nie tylko indywidualnymi potrzebami, ale przede wszystkim uwarunkowaniami terenowymi. Mowa głównie o poziomie wód gruntowych, jakości gleby, a także konieczności zachowania odległości od innych obiektów i elementów, w tym przewodów elektrycznych, studni, rur itd.

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - jakie formalności?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego oczyszczalnie, których wydajność nie przekracza 7,5 metra sześciennego na dobę, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest natomiast zgłoszenie budowy we właściwym starostwie powiatowym, minimum na 21 dni przed rozpoczęciem prac. Do zgłoszenia należy dołączyć m.in. projekt oczyszczalni, opis techniczny, mapę terenu, potwierdzenie prawa własności gruntu (akt notarialny). Jeżeli organ w ciągu trzech tygodni nie zgłosi uwag, można przystąpić do realizacji inwestycji.