Parking w Krakowie – jak działa Park&Ride?
Dodano: 17 listopada 2022; Kraków jest jednym z największych miast w Polsce, dlatego na ulicach grodu Kraka codziennie porusza się znaczna ilość samochodów. W konsekwencji na parkingach w Krakowie często ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe.
Kraków jest jednym z największych miast w Polsce, dlatego na ulicach grodu Kraka codziennie porusza się znacząca ilość samochodów. W konsekwencji na parkingach w Krakowie często ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Miasto postanowiło więc poszerzyć strefę płatnego parkowania o nowe parkingi typu Park and Ride. Te parkingi zlokalizowane są w strategicznych częściach miasta w bezpośrednim otoczeniu pętli tramwajowych i ważniejszych punktów przesiadkowych. Jak dokładnie działają parkingi P+R? Gdzie znajdują się te przestrzenie parkingowe?
Parkuj i jedź – nowe typy parkingów w Krakowie
Krakowskie parkingi typu Parkuj i jedź powstały głównie na obrzeżach miasta. Ich celem jest zminimalizowanie ilości samochodów pozostawianych na parking rynek Kraków oraz ułatwienie mieszkańców transportu po mieście. Każdy z tych parkingów zlokalizowany jest bezpośrednio w otoczeniu przystanków początkowych wielu pętli tramwajowych. Dzięki temu każdy z mieszkańców, który pozostawi samochód na jednym z parkingów P+R, może liczyć na sprawny transport do różnych części Krakowa, a szczególnie do jego ścisłego centrum. Dodatkowo, podróżujących ma zachęcić atrakcyjna oferta biletów, sprawna komunikacja miejska oraz możliwość kontynuowania jazdy na podstawie biletu parkingowego. Miejskie parkingi P+R są obecnie dostępne w pięciu lokalizacjach – są to:
- P+R Czerwone Maki,
- P+R Kurdwanów,
- P+R Nowy Bieżanów,
- P+R Mały Płaszów,
- P+R Mydlniki Wapiennik.
Jak wygląda system opłat za parking typu Parkuj i jedź?
Każdy Kraków parking typu Parkuj i jedź może działać w systemie otwartym bądź zamkniętym. Na parkingu otwartym kontrola biletów odbywa się manualnie przez kontrolera – do tego typu przestrzeni należy między innymi P+R Mydlniki Wapienniki. Pozostałe parkingi działają w systemie zamkniętym, co oznacza, że kontrola biletów odbywa się tam za pośrednictwem urządzenia Systemu Kontroli Biletów, który współdziała z Systemem Pobierania Opłat. Aby móc wjechać na parking, trzeba więc zeskanować kartę przy czytniku, gdzie zapisany zostanie numer rejestracyjny samochodu. Opłaty za parking można dokonać w kasie parkingu bezgotówkowo za pomocą karty kredytowej lub zbliżeniowo w terminalu. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy parking oferuje inną pulę biletów. Z tego powodu warto przed wjazdem na parking zapoznać się z cennikiem i uprawnieniami, które gwarantuje dany bilet. Zakupiony bilet jest ważny do momentu zamknięcia parkingu, czyli do 2.30 następnego dnia. Postój na parkingu typu Parkuj i jedź przez 10 minut od wjazdu jest z kolei bezpłatny.


Najnowsze artykuły
- Trwa budowa nowego wiaduktu w Sierzchowie
- 3150 zł za Dzień pracy burmistrza Góry Kalwarii!
- Co to jest centrum logistyczne i jaka jest jego rola?
- Niebezpieczna sytuacja na obwodnicy
- Rusza Doraźna Pomoc Lekarska w Górze Kalwarii
- Orzeł Baniocha wycofuje się z rozgrywek!
- Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?
- Niedzielne seminarium kalwaryjskich Kick Boxerów
- Eco Studio wystartowało w Górze Kalwarii!
- Jak wybrać telewizor do salonu?
Ostatnio na forum
Mieszkaniec: Panie Burmistrzu a ile by kosztowało żeby się Pan za robotę wziął? W...
Trwa budowa nowego wiaduktu w SierzchowieMiejscowy: Czekamy na remont drogi przez Sierzchów i Las Chojnowski bo braki nawierzchni...
Ile w Górze Kalwarii zebrano dla WOŚP? Absolutny rekord!Zaniepokojony: @antypisior wszyscy wiedzą że mafia sędziowska nie pozwoli żeby się...
Ile w Górze Kalwarii zebrano dla WOŚP? Absolutny rekord!antypisior: Do wszystkich januszów krytykujących p.Owsiaka.Jak wam nie pasuje taka...
Niebezpieczna sytuacja na obwodnicy Góry Kalwariijustyna: poprostu mistrzostwo świata. to jest nasza polska rzeczywistość!!