Parking w Krakowie – jak działa Park&Ride?

Dodano: 17 listopada 2022; Kraków jest jednym z największych miast w Polsce, dlatego na ulicach grodu Kraka codziennie porusza się znaczna ilość samochodów. W konsekwencji na parkingach w Krakowie często ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe.

Kraków jest jednym z największych miast w Polsce, dlatego na ulicach grodu Kraka codziennie porusza się znacząca ilość samochodów. W konsekwencji na parkingach w Krakowie często ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Miasto postanowiło więc poszerzyć strefę płatnego parkowania o nowe parkingi typu Park and Ride. Te parkingi zlokalizowane są w strategicznych częściach miasta w bezpośrednim otoczeniu pętli tramwajowych i ważniejszych punktów przesiadkowych. Jak dokładnie działają parkingi P+R? Gdzie znajdują się te przestrzenie parkingowe? 

 

Parkuj i jedź – nowe typy parkingów w Krakowie 

Krakowskie parkingi typu Parkuj i jedź powstały głównie na obrzeżach miasta. Ich celem jest zminimalizowanie ilości samochodów pozostawianych na parking rynek Kraków oraz ułatwienie mieszkańców transportu po mieście. Każdy z tych parkingów zlokalizowany jest bezpośrednio w otoczeniu przystanków początkowych wielu pętli tramwajowych. Dzięki temu każdy z mieszkańców, który pozostawi samochód na jednym z parkingów P+R, może liczyć na sprawny transport do różnych części Krakowa, a szczególnie do jego ścisłego centrum. Dodatkowo, podróżujących ma zachęcić atrakcyjna oferta biletów, sprawna komunikacja miejska oraz możliwość kontynuowania jazdy na podstawie biletu parkingowego. Miejskie parkingi P+R są obecnie dostępne w pięciu lokalizacjach – są to: 

- P+R Czerwone Maki,
- P+R Kurdwanów,
- P+R Nowy Bieżanów,
- P+R Mały Płaszów,
- P+R Mydlniki Wapiennik.


 

Jak wygląda system opłat za parking typu Parkuj i jedź? 

Każdy Kraków parking typu Parkuj i jedź może działać w systemie otwartym bądź zamkniętym. Na parkingu otwartym kontrola biletów odbywa się manualnie przez kontrolera – do tego typu przestrzeni należy między innymi P+R Mydlniki Wapienniki. Pozostałe parkingi działają w systemie zamkniętym, co oznacza, że kontrola biletów odbywa się tam za pośrednictwem urządzenia Systemu Kontroli Biletów, który współdziała z Systemem Pobierania Opłat. Aby móc wjechać na parking, trzeba więc zeskanować kartę przy czytniku, gdzie zapisany zostanie numer rejestracyjny samochodu. Opłaty za parking można dokonać w kasie parkingu bezgotówkowo za pomocą karty kredytowej lub zbliżeniowo w terminalu. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy parking oferuje inną pulę biletów. Z tego powodu warto przed wjazdem na parking zapoznać się z cennikiem i uprawnieniami, które gwarantuje dany bilet. Zakupiony bilet jest ważny do momentu zamknięcia parkingu, czyli do 2.30 następnego dnia. Postój na parkingu typu Parkuj i jedź przez 10 minut od wjazdu jest z kolei bezpłatny.