Optymalizacja kosztów przedsiębiorstwa

Dodano: 10 listopada 2022; Poszukiwanie oszczędności w czasie kryzysu to nie opcja, ale konieczność. Zwłaszcza, gdy przedsiębiorstwo świetnie rokowało i przynosiło duże dochody, a aktualna sytuacja geopolityczna zaczęła dawać się we znaki budżetowi firmy.

Jedni redukują zatrudnienie, inni rezygnują z drogich akcji marketingowych lub szkoleń dla pracowników, a najbardziej wprawni biznesmani decydują się na przyjazną optymalizację kosztów – zleconą zewnętrznej firmie, ale i przynoszącą najwięcej oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu liczby pracowników i standardu pracy.

Jak zatem przejść przez proces optymalizacji kosztów, żeby oszczędności zamienić w zyski? Trzeba przede wszystkim poszerzyć horyzonty i otworzyć się na współpracę z firmami z całego świata. Może się wtedy okazać, że nasz dotychczasowy partner biznesowy nie był wcale tym, który oferuje najlepsze warunki, jak i to, że odległy o kilka tysięcy kilometrów potencjalny kontrahent jest nam bardzo bliski za sprawą internetu i środków komunikacji.

Cały proces zwany global sourcingiem dobrze jest zlecić specjalistom w swojej dziedzinie, firmy takie jak OptiBuy posiadają ogromną wiedzę, doświadczenie i bazę potencjalnych kontrahentów, a pracę z przedsiębiorcami zaczynają od dokładnej analizy potrzeb zleceniodawcy, badania rynku i określenia oczekiwań wobec dostawców usług, produktów lub półproduktów z całego świata. W dobie powszechnej globalizacji ograniczanie się do współpracy z firmami z lokalnego czy krajowego rynku może nie być korzystne biznesowo, a przecież celem i ideą global sourcingu jest optymalizacja kosztów. A tę można osiągnąć podtrzymując jak najlepsze relacje biznesowe z partnerami z całego świata. Co więcej, to właśnie ci partnerzy mogą być lepsi w świadczeniu usług czy produkcji materiałów, którymi do tej pory zajmowała się nasza firma. Zlecenie zewnętrznemu podwykonawcy części swoich obowiązków, pozwoli nam zająć się tym, w czym jesteśmy najlepsi, a to z kolei przełoży się na redukcję kosztów. Wybór kontrahentów nie powinien być oczywiście przypadkowy – ale tym również zajmują się profesjonaliści z OptiBuy – organizują proces przetargowy, analizują wszystkie napływające oferty i negocjują warunki współpracy. Na tym ich rola się nie kończy – w kolejnych etapach profesjonaliści zajmują się audytem wydajności podwykonawców i oczywiście wsparciem utrzymania z nimi jak najlepszych relacji biznesowych. Efektem takiej pracy ma być redukcja kosztów zakupów i ogólna optymalizacja działalności przedsiębiorstwa.

Więcej informacji na stronie https://optibuy.com/global-sourcing/