Od Otraka do Wojownika, czyli średniowiecze na wesoło na Zamku w Czersku

Dodano: 23 lipca 2022; Zamek w Czersku co weekend zaprasza nas do podróży w czasie i przybliża odległe epoki, pokazując jak kiedyś żyli ludzie.

Czersk to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu. Powstał w XI wieku. Był siedzibą książąt mazowieckich z dynastii Piastów.

Zamek w Czersku został wzniesiony pod koniec XIV wieku przez Janusza I Starszego  i w 1410 roku opuszczony przez niego na skutek osunięcia się Wisły. W 1526 roku król Zygmunt Stary podarował go swojej żonie, królowej Bonie, która rozbudowała zamek. W 1656 roku Czersk został bardzo zniszczony podczas „potopu”. Szwedzi wysadzili mury i zabudowania zamkowe oraz zrujnowali miasto.

Sto lat później podjęto próbę ratowania zamku.

W tym momencie jest to niewątpliwie bardzo ciekawa atrakcja turystyczna na mapie Mazowsza.

W każdy weekend na zamku w Czersku czekają liczne atrakcje, które pokazują nam jak dawniej żyli ludzie.

W ten weekend Zamek w Czersku zaprasza na Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy (IX-XI W.)Za symboliczną opłatę "co łaska" otrzymuje się kartę z konkurencjami. Do przejścia są: strzelanie z łuku, rzut toporem czy włócznią, bieg w hełmie z tarczą i mieczem oraz bitwa na miecze. Za przejście wszystkich konkurencji otrzymuję się dyplom od „Janusza I Starego”. Można obejrzeć średniowieczne stroje, kupić książkę poświęconą danej epoce, czy zagrać w pochodzącą ze Skandynawii grę Hnefatafyl podobną do gry w szachy.Organizatorzy - pasjonaci historii i średniowiecza - chętnie przybliżą klimat i atmosferę panującą w tych czasach oraz podzielą się ciekawostkami dotąd nieznanym zwykłym śmiertelnikom. Jest też karczma w której można pysznie zjeść czy schłodzić się zimną lemoniadą.  

Cena biletu to 17/12 zł. Start godzina 11:00. Redakcja GoraKalwaria.net poleca!

(JKW)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (2)

monika bartys

Data: 24 lipca 2022, 14:29 17 pln za bilet ? mała przesada

mieszkaniec

Data: 25 lipca 2022, 08:44 zgadzam się z Moniką. 17 zł? Co jest zawarte w cenie? pamiętam czasy, gdy wejście na zamek było bezpłatne. Rozumiem 3, 5 zł, ale 17? gdyby w tej cenie była kromka chleba ze smalcem i lemoniada, ale samo wejście? Mam nadzieję, że nie trzeba będzie płacić za wejście na rynek albo urzędu.