Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Oczyszczacz powietrza nie tylko na smog

Dodano: 12 stycznia 2022; W Polsce zdaniem większości użytkowników oczyszczaczy powietrza głównym zadaniem takiego urządzenia jest eliminacja smogu. Nie oznacza to jednak, iż oczyszczacz nie może być uniwersalny, czyli chronić przed smogiem, a także przed innymi rodzajami zanieczyszczeń. Co więcej, niektóre urządzenia dodatkowo nawilżają powietrze.

Co usuwają oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza mogą usuwać:

- Smog

Smog to mieszanina różnych zanieczyszczeń, ale jego podstawowy element stanowią pyły zawieszone. Z usuwaniem ich najlepiej radzi sobie oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Technologia ta ze względu na swoją wysoką skuteczność wykorzystywana jest przez większość dostępnych na rynku urządzeń. Gazowe składniki smogu najlepiej usuwa filtr węglowy.

- Alergeny

Wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza w celu ochrony przed alergenami wziewnymi. Filtr HEPA zapewnia świetną ochronę przed pyłkami roślinnymi, zarodnikami pleśni, roztoczami i sierścią. Ponadto obecny w znacznej części urządzeń filtr wstępny zatrzymuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz oraz sierść, będącą głównym nośnikiem alergenów zwierzęcych.


Zużyte filtry powietrza w oczyszczaczu

- Lotne związki organiczne

W artykule o LZO na https://ktomalek.pl/blog/lzo-zabija-jak-oczyscic-mieszkanie-z-trujacych-gazow-voc/w-2533 możemy przeczytać, że lotne związki organiczne to grupa około 400 lotnych związków, z których kilka wykazuje silne działanie rakotwórcze. Działanie rakotwórcze ma m.in. obecny niemal w każdym pomieszczeniu formaldehyd. LZO to gazy, dlatego w celu ich usunięcia najlepiej zastosować filtr węglowy.

- Wirusy i bakterie

Żaden oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje całkowicie ryzyka zakażenia chorobami bakteryjnymi czy wirusowymi, ale urządzenie z filtrem HEPA znacząco obniża ilość patogenów obecnych w powietrzu.

- Dym papierosowy

Dym papierosowy składa się z 4000 różnych związków. Palenie generuje cząsteczki stałe oraz gazy, dlatego w walce z dymem najlepiej sprawdza się oczyszczacz z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym.

- Brzydkie zapachy

Oczyszczacz powietrza pomoże także w wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów. Pod tym względem najlepiej sprawdzi się urządzenie z filtrem węglowym.3 najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza

Nie oznacza to jednak, iż każde urządzenie zapewnia taką samą ochronę przed zanieczyszczeniami. Podczas wyboru oczyszczacza warto zwrócić szczególną uwagę na:

- Rodzaj filtrów

Podsumowując informacje na temat rodzaju zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacz, w urządzeniu nie powinno zabraknąć filtra HEPA oraz filtra węglowego. Pomocniczą rolę odgrywa filtr wstępny. Wszelkie inne filtry i technologie (w tym jonizacja) mogą wspomagać proces oczyszczania, ale ten zestaw jest najważniejszy.

- Wydajność oczyszczania

Wydajność oczyszczacza (CADR) powinna być przynajmniej osiem razy większa od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz. W przeciwnym razie urządzenie może mieć problem z utrzymaniem dobrej jakości powietrza bez ciągłej pracy w wysokich (czyli głośnych) prędkościach.

- Obecność czujnika zanieczyszczeń i tryby auto

Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć tryb auto z czujnikiem pyłu PM2,5. Pozwoli to na dostosowywanie prędkości filtracji do stężenia głównego składnika smogu. W artykule https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nowosci-na-rynku-oczyszczaczy-powietrza-na-sezon-2021-2022,wia5-3266-50529.html można znaleźć opis kilku najnowszych urządzeń na rynku spełniających ten warunek.

 

2w1 czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacz powietrza może jednocześnie eliminować problem zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Aby takie działanie było możliwe, należy zaopatrzyć się w urządzenie typu 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Podczas wyboru takiego sprzętu poza wspomnianymi wcześniej cechami dobrego oczyszczacza trzeba uwzględnić:

- Rodzaj technologii nawilżania

Najlepszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ nawilżacz ultradźwiękowy wymaga stosowania wody destylowanej, co znacząco podnosi koszty użytkowania. Ponadto zaniedbania i błędy w zakresie higieny mogą doprowadzić do tego, że urządzenie stanie się źródłem groźnych zanieczyszczeń.

- Wydajność nawilżania

Na każdy 1 metr kwadratowy powinno przypadać przynajmniej 7 ml/h wydajności.

- Możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania

Brak możliwości oczyszczania powietrza bez jednoczesnego nawilżania go może skutkować nadmiernym wzrostem wilgotności.

- Obecność higrostatu

Higrostat to ważny element nawilżacza, ponieważ umożliwia pracę w trybie automatycznym. Urządzenie samodzielnie dąży do uzyskania i utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia.