Oczyszczacz powietrza nie tylko na smog
Dodano: 12 stycznia 2022; W Polsce zdaniem większości użytkowników oczyszczaczy powietrza głównym zadaniem takiego urządzenia jest eliminacja smogu. Nie oznacza to jednak, iż oczyszczacz nie może być uniwersalny, czyli chronić przed smogiem, a także przed innymi rodzajami zanieczyszczeń. Co więcej, niektóre urządzenia dodatkowo nawilżają powietrze.
Co usuwają oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza mogą usuwać:
- Smog
Smog to mieszanina różnych zanieczyszczeń, ale jego podstawowy element stanowią pyły zawieszone. Z usuwaniem ich najlepiej radzi sobie oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Technologia ta ze względu na swoją wysoką skuteczność wykorzystywana jest przez większość dostępnych na rynku urządzeń. Gazowe składniki smogu najlepiej usuwa filtr węglowy.
- Alergeny
Wiele osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza w celu ochrony przed alergenami wziewnymi. Filtr HEPA zapewnia świetną ochronę przed pyłkami roślinnymi, zarodnikami pleśni, roztoczami i sierścią. Ponadto obecny w znacznej części urządzeń filtr wstępny zatrzymuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz oraz sierść, będącą głównym nośnikiem alergenów zwierzęcych.
Zużyte filtry powietrza w oczyszczaczu
- Lotne związki organiczne
W artykule o LZO na https://ktomalek.pl/blog/lzo-zabija-jak-oczyscic-mieszkanie-z-trujacych-gazow-voc/w-2533 możemy przeczytać, że lotne związki organiczne to grupa około 400 lotnych związków, z których kilka wykazuje silne działanie rakotwórcze. Działanie rakotwórcze ma m.in. obecny niemal w każdym pomieszczeniu formaldehyd. LZO to gazy, dlatego w celu ich usunięcia najlepiej zastosować filtr węglowy.
- Wirusy i bakterie
Żaden oczyszczacz powietrza nie wyeliminuje całkowicie ryzyka zakażenia chorobami bakteryjnymi czy wirusowymi, ale urządzenie z filtrem HEPA znacząco obniża ilość patogenów obecnych w powietrzu.
- Dym papierosowy
Dym papierosowy składa się z 4000 różnych związków. Palenie generuje cząsteczki stałe oraz gazy, dlatego w walce z dymem najlepiej sprawdza się oczyszczacz z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym.
- Brzydkie zapachy
Oczyszczacz powietrza pomoże także w wyeliminowaniu nieprzyjemnych zapachów. Pod tym względem najlepiej sprawdzi się urządzenie z filtrem węglowym.
3 najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza
Nie oznacza to jednak, iż każde urządzenie zapewnia taką samą ochronę przed zanieczyszczeniami. Podczas wyboru oczyszczacza warto zwrócić szczególną uwagę na:
- Rodzaj filtrów
Podsumowując informacje na temat rodzaju zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacz, w urządzeniu nie powinno zabraknąć filtra HEPA oraz filtra węglowego. Pomocniczą rolę odgrywa filtr wstępny. Wszelkie inne filtry i technologie (w tym jonizacja) mogą wspomagać proces oczyszczania, ale ten zestaw jest najważniejszy.
- Wydajność oczyszczania
Wydajność oczyszczacza (CADR) powinna być przynajmniej osiem razy większa od powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował oczyszczacz. W przeciwnym razie urządzenie może mieć problem z utrzymaniem dobrej jakości powietrza bez ciągłej pracy w wysokich (czyli głośnych) prędkościach.
- Obecność czujnika zanieczyszczeń i tryby auto
Dobry oczyszczacz powietrza powinien mieć tryb auto z czujnikiem pyłu PM2,5. Pozwoli to na dostosowywanie prędkości filtracji do stężenia głównego składnika smogu. W artykule https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nowosci-na-rynku-oczyszczaczy-powietrza-na-sezon-2021-2022,wia5-3266-50529.html można znaleźć opis kilku najnowszych urządzeń na rynku spełniających ten warunek.
2w1 czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
Oczyszczacz powietrza może jednocześnie eliminować problem zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Aby takie działanie było możliwe, należy zaopatrzyć się w urządzenie typu 2w1, czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Podczas wyboru takiego sprzętu poza wspomnianymi wcześniej cechami dobrego oczyszczacza trzeba uwzględnić:
- Rodzaj technologii nawilżania
Najlepszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ nawilżacz ultradźwiękowy wymaga stosowania wody destylowanej, co znacząco podnosi koszty użytkowania. Ponadto zaniedbania i błędy w zakresie higieny mogą doprowadzić do tego, że urządzenie stanie się źródłem groźnych zanieczyszczeń.
- Wydajność nawilżania
Na każdy 1 metr kwadratowy powinno przypadać przynajmniej 7 ml/h wydajności.
- Możliwość rozdzielenia procesów oczyszczania i nawilżania
Brak możliwości oczyszczania powietrza bez jednoczesnego nawilżania go może skutkować nadmiernym wzrostem wilgotności.
- Obecność higrostatu
Higrostat to ważny element nawilżacza, ponieważ umożliwia pracę w trybie automatycznym. Urządzenie samodzielnie dąży do uzyskania i utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia.


Najnowsze artykuły
- Najsmaczniejszy wiosenny weekend w Górze Kalwarii!
- Rozwijaj pasję i umiejętności z kursem rysunku na ASP
- Narkotykowe zatrzymania na terenie Góry Kalwarii
- Spieszył się po kwiaty dla mamy
- Jak założyć lokatę online?
- Koncert Finałowy warsztatów chóralno-wokalnych
- Internet dla gracza - jaki będzie najlepszy?
- W kranach brakuje wody. Apel do mieszkańców
- Roszady lokalowe w SP ZOZ w Górze Kalwarii
- Przeprowadzki Warszawa - o czym należy pamiętać?
Ostatnio na forum
Arnold: Co się stanie gdy zgromadzę deszczówkę i będę ją używał do spłukiwania...
Pędził 200 km/h obwodnicą, bo spieszył się po kwiaty dla mamyRada : Chyba po wieniec dla siebie pędził .
Nightskating ulicami Góry Kalwariido Wojtek: jak przestaniesz tam bywać :)
Roszady lokalowe w SP ZOZ w Górze Kalwariimieszkaniec: świetnie, że w będą nowi specjaliści. Jak do tej pory dość trudno dostać...
Narkotykowe zatrzymania na terenie Góry KalwariiEto: Takie ilości to smiech