Najbogatsze samorządy w Polsce. Gdzie jest Góra Kalwaria?

Dodano: 4 sierpnia 2022; Pismo Wspólnota ogłosiło wyniki rankingu Najbogatsze samorządy w 2021 roku. W swojej kategorii Góra Kalwaria znalazła się na 78 miejscu w Polsce. To spadek o 19 pozycji w porównaniu z poprzednią edycją.

- Mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów JST zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych, niewykluczone jest pojawienie się kolejnych niekorzystnych dla gospodarki czynników zewnętrznych. Prezentujemy ranking zamożności samorządów 2019–2021 – wciąż jeszcze ze stabilnymi wynikami. Ale jak będzie za rok i w kolejnych latach? - pytają autorzy rankingu.

Góra Kalwaria w kategorii "inne miasta" uplasowała się na 78 miejscu (w rankingu za 2020 rok była na 59) z zamożnością per capita - 4681,69 zł.

Na pierwszym miejscu znalazła się Krynica Morska (11884,93 zł). Z powiatu piaseczyńskiego wyżej, niż Góra Kalwaria uplasowały się Konstancin Jeziorna (13.miejsce; 6735,03 zł) oraz Tarczyn (38.miejsce; 5386,53).

Piaseczno wśród miast powiatowych sklasyfikowano na 4 pozycji w Polsce (5987,51 zł), a cały powiat piaseczyński na 48 pozycji (1187,26 zł).

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (25)

mieszkanka

Data: 4 sierpnia 2022, 11:56 dziękujemy naszemu rządowi!
Niedawno chleb naszego lokalnego piekarza był po 3 zł, obecnie ok. 5 zł, cukier był po 3,29 zł, obecnie - nie ma (a jak się gdzieś uda zdobyć to co najmniej 7 zł), sery poszły w górę o ponad 100%, węgla - nie ma, paliwo - 75% w górę, raty kredytów - 100% w górę, a to wierzchołek góry lodowej.
Na całe szczęście jest coś co podskoczyło mniej niż 20% - inflacja (oficjalnie 15,5%).
Ale jest i optymistyczna wiadomość, coś spadło i to znacznie - wartość naszej waluty - ale to śmiech przez łzy!
Drodzy rządzący, może należy się zastanowić zanim wpuści się na rynek kolejne puste pieniądze, może należy dać dobry przykład i nie podwyższać sobie wynagrodzeń, diet, itp., może nie wyrzucać pieniędzy podatników na budowę hotelu za 300 mln., może skończyć zabawę z CPK, na które już wydano ćwierć miliarda (bez żadnego efektu), może kazać zwrócić (z własnych środków) osobie, która podjęła decyzję o przeprowadzeniu wyborów kopertowych ponad 70 mln., o ponad miliardzie na elektrownię oraz wielu, wielu innych rzeczach nie wspomnę. Gdzie respiratory "zakupione" z nasz podatków?
Może warto zacząć stosować się do postanowień Konstytucji RP, przestać walczyć z Unią Europejską, nie szukać wrogów w zachodnim sąsiedzie, stosować prawo UE i wykonywać wyroki sądów.
Może warto wprowadzić maksymalnie 2 kadencje w parlamencie, tak aby ktoś nie był z zawodu posłem i przez 25 lat brał pieniądze z naszych podatków i rozbijał się limuzynami, żyjąc w oderwaniu od rzeczywistości.
Skończcie myśleć o swoich stołkach i sięgnijmy po setki miliardów, które oferuje Unia.
Dość tych waszych gierek, podchodów i żałosnego spektaklu, przez który cierpli, a co najmniej boleśnie odczuwa prawie 38 milionów polskich obywateli. Dlaczego prawie 38 mln? bo swojaki mają się dobrze, zasiadają w zarządach spółek Skarbu Państwa, gdzie miesięczne zarobki zaczynają się od 40 - 50 tys. a kończą na milionach rocznie.
Trochę pokory i uczciwości wobec wyborców. w 2016 roku w większości spółek SP wynagrodzenie zarządów nie przekraczało 21 tys brutto i zgodnie z zapowiedziami miało być transparentnie, lepiej i taniej - a jak jest? Ile zarabia prezes Orlenu, PKO BP, ...? Przeciętny Kowalski do emerytury nie zarobi tyle co oni przez rok. Gdzie konkursy na te stanowiska? Jak dobiera się ludzi?
Mam nadzieję, że my mieszkańcy, my Polacy, to wszystko widzimy i podziękujemy wam za to co się dzieje w najbliższych wyborach.


bolek

Data: 4 sierpnia 2022, 14:13 niech burmistrz wstąpi do PIS to w przyszłym roku awansujemy w rankingu

Krzysztof

Data: 4 sierpnia 2022, 15:12 Proszę mi uczciwie odpowiedzieć na moje pytanie :
Ile by dzisiaj kosztował skwer za milion przy obecnej władzy i inflacji ?

Pacak

Data: 4 sierpnia 2022, 15:24 @mieszkanka
Kobieto (nie wiem czy ten zwrot jest poprawny politycznie)
nic nie rozumiesz i nie dam Ci żadnej rady bo nie zrozumiesz !

Jarek k

Data: 4 sierpnia 2022, 18:25 Nie martwcie się Polacy ja was zbawię jak Maryja jasniedziewica

@mieszkanka

Data: 4 sierpnia 2022, 18:41 @mieszkanka co do cukru to wina którzy go wykupili, paliwo nie jest droższe aż o 75%, bo nie kosztuje około 9 zł, ale reszta to fakt, szaleńcy rządzą światem i pociągają za sznurki, spekulują i liczą miliardy.

mieszkanka

Data: 5 sierpnia 2022, 08:24 @Pacak
Chłopie (mam również nadzieję, że jest to poprawne politycznie) dobrze, że Ty rozumiesz, bo na pewno oglądałeś wiadomości w TVP i pewnie dostałeś 500+, które teraz wystarczy na 150 kg węgla, a niedawno za 600 zł można było kupić tonę.
I jak i wielu mieszkańców chętnie posłuchamy Twoich rad - jestem przekonana, że będą doskonałe i pozwolą przetrwać ten trudny czas, może coś w stylu: trzeba zaciskać pasa i zagryzać zęby, można jeść mniej, zamiast mięsa jedzcie ziemniaki, trzeba docieplać domy i zbierać chrust na opał, trzeba było nie brać kredytów, ...
a propos
w 2020 r. paliwo - olej napędowy - kosztowało 4,43 zł/l (informacja Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego) pod koniec czerwca niecałe 8 zł (to ponad 75% więcej). Trudno również obwiniać ludzi, że kupują cukier, ale sama byłam w kilku supermarketach i obsługa mówiła, że jest duży problem z dostawami, ale oczywiście cukier jest niezdrowy i można go nie używać.
Podsumowując, życzę Tobie i wszystkim mieszkańcom dużo optymizmu oraz radości, i obyśmy nie dali się skłócić.


do pacak

Data: 5 sierpnia 2022, 09:12 aleś błysnął hahahaaaaa

bolek

Data: 5 sierpnia 2022, 09:39 @Pacak
możesz podpowiedzieć gdzie można zapisać się do partii rządzącej? w tych trudnych czasach może warto to zrobić, bo przecież swoich członków nie zostawią bez pomocy, a chętnie przytuliłbym jakieś stanowisko w Orlenie i nie od razu w zarządzie, mogę być doradcą albo pełnomocnikiem

mieszkaniec

Data: 5 sierpnia 2022, 12:49 @Pacak

o co Ci chodzi? bo mam problem ze zrozumieniem. Jak chcesz coś napisać to dawaj. Może znajdzie się ktoś błyskotliwy i coś załapie

ANNA

Data: 5 sierpnia 2022, 13:52 Ja też tym co się dzieje w Polsce i na świecie jestem przerażona ,ale skoro mamy komputer i umiemy pisać spróbujmy wymyślić jakąś konstruktywną radę

Pacak

Data: 5 sierpnia 2022, 15:33 @mieszkanka
Kobieto !
Na moje dorosłe już dzieci nikt nigdy nie dał mi złotówki.
O 500+ słyszałem w telewizji (ja nie dostaje) paliwo i inne dobra mnie nie interesują, dawno auto oddałem na złom i kupiłem rower. Wszędzie mam blisko, zarabiam niewiele bo i niewielkie mam potrzeby. Za młodu wybudowałem dom na głowę mi nie leci nie narzekam !

Rada

Data: 5 sierpnia 2022, 15:44 @ mieszkanka dam ci radę,włącz inną światową stację i tam może dostrzeżesz prawie te same problemy co w Polsce, może oprócz cukru.A tak jak czytam twoje biadolenia,to jak bym oglądał TVN,albo żonę Tuska słuchał....

antydemokrata

Data: 7 sierpnia 2022, 10:12 Cóż... Pewien premier rządu w pewnym państwie ,w centralnej Europie dokładnie realizuje wytyczne "wierchuszki" globalistycznej mający na celu likwidację małych i średnich przedsiębiorstw na rzecz wielkich korporacji i banksterki międzynarodowej. Jeden z ich guru niejaki Schwab nawet nie krył założeń dla mas, mówiąc:" nie będziesz nic posiadał i będziesz szczęśliwy"... Głosujcie dalej na ...polityków. Życzę powodzenia...

@mieszkanka

Data: 7 sierpnia 2022, 22:55 Oczywiście ,że nie należy wojować z eurokołchozem. Należy z niego wystąpić. Ale kto tego dokona ? Ludzie którzy wymościli sobie tam miejsce przy unijnym korycie? I do kogo te apele o przestrzeganie konstytucji? Do tych łotrów , którzy dla koryta gotowi są sprzedać naszą ojczyznę za garść srebrników? To ludzie bez twarzy i bez honoru więc takie apele są tylko pustym wołaniem. Od 1989r postępuje kolejny, tym razem gospodarczy rozbiór Polski i gdyby w 1980r polała się krew to może by sie coś zmieniło. A tak układ z Magdalenki ciągle żywy. Politycy zmieniają partie, partie nazwy a ludzie ci sami na górze . W tv , przed kamerami drą koty a w kuluarach poklepują się po plecach i umawiaja na wódkę u "Hawełki". Ale jak mówił pewien polityk "ciemny lud wszystko kupi" i pójdzie głosować na swoich ...ciemiężycieli. A " Polska istnieje tylko teoretycznie "...cytat z jednego z ministrów.

mieszkanka

Data: 8 sierpnia 2022, 08:48 Szanowni Oponenci (Pacak, Rada),

demokracja ma to do siebie, że każdy może głosować na kogo chce i bez skrępowania wygłaszać swoje przekonania. Jeśli nie widzicie co się dzieje i chcecie żyć w takim kraju, to Wasza sprawa. Jeśli nie potrzebujecie nic do życia i jesteście szczęśliwi to gratuluję. Czasami oglądam różne stacje tv i czytam różne gazety i widzę, że w całej Europie żyje się gorzej, ale Drogi Rada porównaj inflację w Niemczech (ok 8%), czy całej UE do tej w Polsce. O ile umiem liczyć to u nas jest blisko o 100% wyższa. Pewnie użyjecie argumentu cen paliw - w Niemczech jest drożej (tam paliwo obecnie kosztuje ponad 8 zł), ale porównajcie ile zarabia przeciętny Polak, a ile Niemiec i ile więcej paliwa można kupić za naszą zachodnią granicą za przeciętne wynagrodzenie.
Jesteśmy w Europie i dzięki niej mamy dzisiaj to co mamy. Bez pieniędzy z UE nie było by tych wszystkich autostrad, dróg szybkiego ruchu, obiektów sportowych oraz wielu, wielu innych rzeczy. Dzięki wejściu do UE możemy podróżować po Europie bez żadnych ograniczeń.
Ponieważ, na szczęście, jeszcze jest demokracja i jesteśmy w UE korzystajmy z dobrodziejstw.
Jeśli chcecie wyjść z Unii, to wystarczy wyjechać za wschodnią granicę, tam nie ma "eurokołchozu", tam cały czas jest kołchoz.
Co do polityki i polityków oraz układów w tamtym towarzystwie - zostawię bez komentarza. Niestety utrzymywani z naszych podatków bawią się bardzo dobrze i żyją dostatnio. Pytanie dlaczego nikt kto jest przy władze nie chce z niej zrezygnować?


szymon

Data: 8 sierpnia 2022, 10:56 @Pacak
to, że ty nie masz potrzeb to inni też mają nie mieć? Dobrze, że wybudowałeś dom za młodu, bo przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych to musiałbyś mieszkać w lepiance. Jak ci zacznie lecieć na głowę to dziury będziesz zatykał patykami. Chyba całkiem nieźle ci się powodzi skoro masz tv. ciekawe czy płacisz abonament czy oszukujesz Państwo?


młody

Data: 8 sierpnia 2022, 11:51 jestem młody i chcę podróżować. Chcę mieć samochód i mieszkanie. Na rowerze to mogę jeździć dla przyjemności, a nie dlatego, że mnie nie będzie stać na benzynę.

Pacak

Data: 9 sierpnia 2022, 05:54 @szymon
Prócz abonamentu nie płacę wielu innych danin podobnie jak Kraśko i inni, wiesz o kim piszę bo ty abonament płacisz.

szymon

Data: 9 sierpnia 2022, 07:56 @Pacak
odnoszę wrażenie, że masz jakiś problem, tylko z czym? PO ni rządzi od 7 lat, a w Polsce jest coraz gorzej - to też wina Tuska? Kochasz partię rządzącą jak ok 15% naszego społeczeństwa i ok - twoja sprawa. Ja, na szczęście, zachowałem trochę obiektywizmu i potrafię dokonać rzetelnej oceny. Żeby nie było wątpliwości poprzednim rządzącym też wytykałem błędy, których trochę zrobili i zapłacili za to utratą stołków - trzeba słuchać społeczeństwa.
A co ma do tego Kraśko? Może zacznijmy patrzeć na siebie?
Ja nie płacę abonamentu, bo korzystam z laptopa i tego typu urządzeń (nie mam tv), a na szczęście za to jeszcze nie trzeba płacić (robię to na legalu), ale inne podatki karnie odprowadzam, co do złotówki.
A skoro ty nie płacisz to gdzie masz prawo, gdzie masz sprawiedliwość? najwyraźniej dokładnie tam gdzie rządzący, tzn. w ...


nowy

Data: 10 sierpnia 2022, 14:14 @Paca?
jakieś nowe przemyślenia i rady? chętnie się pośmieję

obiektywnie

Data: 10 sierpnia 2022, 15:33 @szymon i reszta
Wyprane mózgi macie !
Zagłosowałem kiedyś na SLD na przekór swojej rodzinie !
Afera starachowicka i inne, prezydent bujał się w Charkowie.
Potem była Platforma i co nam dała umowy śmieciowe za 4 zł na godzinę !
Piniendzy nie ma i nie będzie.
Kary też nie ma i nie będzie !

szymon

Data: 11 sierpnia 2022, 08:14 @Pacak = Obiektywnie
chłopie, pisz pod jednym pseudonimem, a nie chowasz się za "obiektywnie".
Nie obrażaj ludzi, bo mam wrażenie, że pamiętasz jeszcze czasy PZPR i coś ci z tego zostało do dzisiaj. Może ja mam wyprany mózg, ale jeszcze mam.
Każdy, kto ma choć trochę obiektywizmu widzi jak jest, a jest coraz gorzej - zobaczymy co powiesz po zimie? Za poprzedniej władzy też nie było różowo, ale nikt nie martwił się, że nie będzie miał opału.
PS. prezydent się bujał, ale we wszystkich sondażach jest najlepiej ocenianym prezydentem po transformacji ustrojowej.


nowy

Data: 11 sierpnia 2022, 08:49 @Paca?
to żeś pojechał. Wciągałeś coś wczoraj, czy gorzałki za dużo było.
Myślę, że w Pacanowie albo lepiej w Pcimiu mógłbyś zostać nowym królem i godnie zastąpić dawnego wójta

Ewcia

Data: 11 sierpnia 2022, 14:55 @pacak
od SLD do PIS? To prawie jak ten sędzia TK (ten na P)