Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Na czym polega snooker?

Dodano: 1 kwietnia 2020; Bilard kojarzy się często z weekendowym rozluźnieniem w gronie znajomych.

Ten niezobowiązujący sport potrafi jednak bardzo wciągnąć. Ani się obejrzymy, jak jego podstawowa wersja przestanie nam po prostu wystarczać. Wtedy do akcji powinien wkroczyć snooker, który jest zgoła inny od tradycyjnej odsłony gry w bilard.

Jak wyglądają podstawowe zasady gry w snookera?

Jako jedna z podstawowych odmian gry w bilard, snooker należy do dosyć prostych rozgrywek oczywiście w zakresie jego zasad, ponieważ gra polega na wieloletnich treningach, które uczą zawodnika nie tylko grania według rzeczonych zasad, ale również cierpliwości, precyzji ruchu, odpowiedniego ułożenia ciała i myślenia przestrzennego, które pozwala na uporządkowanie sobie w głowie losu poszczególnych bil po ruszeniu jedynie dwóch z nich.

Stół do gry w snookera powinien mieć wymiary 3,6 na 1,8 m i posiadać sześć kieszeni na bile po jednej w każdym rogu i po jednej na dłuższych krawędziach stołu. Rama stołu powinna być wykonana z drzewa mahoniowego, a jego powierzchnia musi być pokryta wysokiej jakości wełnianym suknem. Stół jest wykończony zwykle w naturalnym kolorze drewna i suknem w kolorze zielonym. W grze potrzebne są 22 bile, z których 15 sztuk jest koloru czerwonego, 6 ma różne barwy, a 1 jest biała. Bile uderza się za pomocą kijów różnej długości oraz akcesoriów wspomagających pojedyncze uderzenia. Grę wygrywa ten gracz, który wbije bile, otrzymując przy tym większą liczbę punktów, niż przeciwnik – istotne jest to, że każda kombinacja i każde wbicie innego koloru powoduje otrzymanie innej ilości punktów.

Ta niezwykle spokojna w wyrazie, ale mimo to ekscytująca i trzymająca w napięciu rozgrywka działa na wyobraźnię widzów, którzy z przyjemnością siadają przed telewizorami lub na widowni rozgrywek. Jeżeli wiesz jak zdobyć bonus to czerpanie przyjemność ze snookera jest jeszcze większe.

Jak wygląda punktacja w snookerze?

Wbijanie bil to nie wszystko. Trzeba to bowiem robić w odpowiedniej kolejności, aby osiągnąć konkretną ilość punktów i wygrać ze swoim przeciwnikiem. Każdy błąd może nas kosztować przegraną, gdyż dobry przeciwnik może doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle nie wrócimy do stołu. Naprawdę dobry gracz jest w stanie wbić wszystkie bile przy jednym podejściu, w którym może zdobyć aż 147 punktów. Zasada jest taka, że po obowiązkowym wbiciu bili czerwonej, należy wbić bilę kolorową, za która otrzymuje się określoną ilość punktów. I tak za bilę żółtą otrzymuje się ich 2, za zieloną 3, za brązową 4, za niebieską 5, za różową 6 i za czarną 7. Jeśli zawodnikowi nie uda się wbić kolorowej bili, jest zobowiązany do wbicia bili czerwonej.

Każda rozgrywka snookera może się skończyć inaczej, jednakże jest wiele graczy naprawdę dobrych, którzy od lat wygrywają w podobny sposób i nie sposób ich pokonać. Z czasem wyłaniają się nowi zawodnicy, ale ten sport lub swoich stałych, rewelacyjnych graczy.