Na czym polega proces tłoczenia soków?

Dodano: 6 maja 2022; Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i rośnie liczba osób badających skład produktów spożywczych. Dzięki temu w naszym koszyku ląduje mniej konserwantów, za to więcej witamin. Jednym z produktów, który powinien zostać włączony do naszej diety na stałe, jest sok tłoczony.

Tłoczenie w domu?

Soki tłoczone pod wieloma względami przewyższają inne dostępne w sklepach soki. Mają znacznie większą ilość witamin i minerałów, a przy tym nie ma w nich nadmiaru wody i cukru. Oczywiście pod warunkiem, że pochodzą z tłoczni stosującej najwyższej standardy. Ponadto sam fakt, że sok pochodzi z tłoczni, nie jest jeszcze gwarantem, że dostarczamy do organizmu wielu cennych składników. Ważny jest nie tylko skład, ale i to, w jakich warunkach odbywa się samo tłoczenie. Dlaczego to tak ważne i jaki sok wybrać?

W wielu domach są sokowirówki albo wyciskarki wolnoobrotowe. Sok tłoczony uzyskamy z tej drugiej. Będzie mętny i znajduje się w nim nie tylko sok, ale i miąższ. Do takiej wyciskarki możemy dodać większość dostępnych w sklepach warzy i owoców. Mimo to nie raz lepiej postawić na sok z tłoczni. Po pierwsze nie trzeba organizować miejsca na większe urządzenie, jakim jest wyciskarka. Po drugie nie każdy ma czas na robienie soków. I wreszcie kwestia jakości. Nie mamy pewności, że kupne warzywa i owoce nie były pryskane, nie wiemy też, w jakich warunkach były przechowywane i kiedy zbierane. A to ma duże znaczenie dla zawartości wartości odżywczych. Chociażby z tego względu soki z tłoczni są warte uwagi.

 

Jak powstają tłoczone soki?

Czasem zastanawiamy się, jaką drogą muszą przejść produkty spożywcze, zanim trafią na nasze stoły. Dzisiaj prześledzimy, jak wygląda to w przypadku soków tłoczonych. Najpierw zbiera się dojrzałe warzywa i owoce. Najczęściej sady należą do tłoczni lub są w jej bezpośredniej bliskości. Po zbiorze produkty przechodzą staranną selekcję, by do soku trafiły tylko te, które są zdrowe, dojrzałe i jędrne. To w nich jest najwięcej soku, są najsmaczniejsze i mają najwięcej wartości odżywczych. Po selekcji i myciu tłocznia soków może przejść do tłoczenia. W tym celu wykorzystuje specjalne urządzenia. Owoce i warzywa są rozdrabniane, a następnie przecierane. Uzyskane soki się pasteryzuje i na koniec rozlewa do butelek lub innych opakowań o różnych objętościach.

 

Stawiamy na soki tłoczone na zimno

Kiedy będziemy przeglądać soki tłoczone, zwróćmy uwagę, czy jest na nich informacja o tym, że były tłoczone na zimno. Znajdujące się w owocach i warzywach witaminy, na których zależy nam najbardziej, źle reagują na obróbkę termiczną. Jeżeli tłoczenie i pasteryzacja będą odbywać się przy zbyt wysokiej temperaturze, to sok co prawda będzie mieć przyjemny smak, ale utraci wiele wartości odżywczych. Dobra tłocznia soków dba o to, by pasteryzacja była w niskiej temperaturze, a soki miały duże ilości witamin. Jeśli więc producent zaznaczył, że trzymany w rękach sok jest sokiem tłoczonym i to na zimno, możemy mieć pewność, że jest zdrowy.

Soki tłoczone NFC znajdziesz na https://naszatlocznia.pl/