Magazyny do wynajęcia – popularne rodzaje

Dodano: 25 października 2022; Polska nadal jest jednym z liderów w branży magazynowej. Mimo pandemii, rosnącej inflacji czy wysokich stawek najmu oraz wojny za naszą granicą, inwestorzy nadal bardzo interesują się powierzchniami pod kolejne inwestycje. Poniżej wymieniamy cieszące się największą popularnością typy magazynów.

Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce rozwinął się niesłychanie szybko i dynamicznie. Najemca może znaleźć idealny magazyn w zależności od charakteru swojej działalności i potrzeb. Zaplecze infrastrukturalne z perspektywy wielu najemców jest równie istotne jak lokalizacja. Oto najpopularniejsze i najczęściej poszukiwane rodzaje magazynów.

Powierzchnie magazynowe – rodzaje

BTS-y. Magazyny typu BTS to obiekty na wynajem, które są szyte na miarę, czyli powstają zgodnie z wytycznymi przyszłego najemcy. Są budowane specjalnie dla niego, odpowiadając na jego wymagania techniczne.

Ważnym aspektem w obiektach BTS są możliwość wyboru lokalizacji oraz elastyczność w kształtowaniu przyszłej nieruchomości. Zwykle mają od 5 000 m kw. do 200 000 m kw. Skoro jednak są budowane „pod dyktando”, to ich najemca musi mieć świadomość, że zobowiązuje się na długą współpracę – minimalna długość najmu wynosi 10 lat.

Big-Boxy. To dominujący rodzaj magazynów w Polsce. To obiekty o dużej powierzchni, zwykle mają co najmniej 10 tys. m kw. Magazyny typu Big-Box są przeznaczone pod wynajem przez więcej niż jednego najemcę. Najmniejsze moduły zaczynają się od 1500 m kw.

Najczęściej znajdują się do 50 km od największych aglomeracji miejskich – jak Warszawa, Wrocław czy Katowice. Wiele z nich powstała w dzielnicach przemysłowych, w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Te magazyny do wynajęcia cieszą się świetnym położeniem, przy głównych drogach ekspresowych i autostradach, zapewniają dobrą komunikację z innymi regionami czy krajami, by usprawnić planowane operacje logistyczne. Te nowoczesne powierzchnie magazynowe są popularne wśród najemców z takich branż jak głównie e-commerce, przemysł, lekka produkcja czy logistyka oraz sektor dystrybucyjny.

High Bay. Magazyny high bay to budowla zamknięta, tzw. magazyn wysokiego składowania. To jeden z trendów, które zmienią rynek magazynów. Mają one półki od 20 m do nawet 50 m. Ich obsługa jest w całości zautomatyzowana. Są budowane na zasadzie samonośnej konstrukcji stalowych regałów. Pozwala w pełni wykorzystać powierzchnie i potencjał takiego obiektu. Największymi magazynami High Bay w Polsce są m.in. centrum dystrybucji Jysk w Radomsku czy Centrum Logistyczne Żabka koło Radzymina.