Leczenie narkomanii wśród kobiet

Dodano: 16 czerwca 2022; Narkomania to uzależnienie, które wpływa negatywnie na człowieka na wielu płaszczyznach. Przyjmowane substancje oddziałują na mózg i układ nerwowy. Z czasem organizm coraz bardziej przyzwyczaja się do zażywanego środka i domaga się większych dawek. Choroba oddziałuje na organy wewnętrzne, ciało, emocje i relacje z innymi ludźmi. Wyjście z nałogu wymaga ciężkiej pracy nad sobą w asyście specjalisty.

Objawy uzależnienia od narkotyków u kobiet

Objawy uzależnienia można podzielić na fizyczne, społeczne i psychiczne. Można do nich zaliczyć zmianę środowiska, w którym się obraca czy stylu ubierania się. Osoby uzależnione zmieniają również swoje zachowanie – stają się nerwowe, konfliktowe, czasami także agresywne, zaniedbują swoje codzienne obowiązki. To pierwsze symptomy, które powinny bliskim zasugerować, że coś się dzieje. Z czasem pojawia się niekontrolowany przymus sięgania po substancje odurzające, wzrasta tolerancja na narkotyki, chora koncentruje się na ich zdobyciu. Pojawiają się również dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu – zaburzenia snu, równowagi, chodu, bóle głowy i żołądka, a często także przekrwione oczy i rozszerzone źrenice.

 

Jak walczyć z uzależnieniem od narkotyków?

Istnieje wiele metod leczenia narkomanii, nie tylko wśród kobiet. Odpowiednie metody wybiera specjalista. Proces jest bardzo indywidualny. Wszystko zależy od objawów, a także stopnia zaawansowania uzależnienia. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/narkomanii. Najpierw trzeba przejść przed detoks. To etap, który pozwala oczyścić organizm z toksyn. Często w trakcie odstawienia choremu towarzyszą bóle głowy, skurcze mięśni, wymioty, rozdrażnienie, lęki, omamy i zaburzenia snu. Najczęściej odwyk odbywa się w ośrodku zamkniętym, który gwarantuje całodobową opiekę specjalistów, a także intymną atmosferę i prywatność. O odwyku przeczytasz tutaj: https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy. Kolejnym etapem walki z nałogiem jest terapia indywidualna lub grupowa. Terapia w ośrodku trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Wszystko zależy od postępów, jakie robi pacjentka. Szacuje się, że kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na zaburzenia lękowe, a także bardziej cierpią z powodów związanych z psychologią. W ośrodku leczenia uzależnień Medjol (https://medjol.pl/) każdy podopieczny znajdzie empatyczny personel, który zaoferuje wsparcie. W zamkniętym, prywatnym ośrodku można poczuć się bezpiecznie i przyjaźnie.

Uzależnienie od narkotyków czy innych substancji jest ciężką chorobą, która może powrócić, dlatego tak ważna jest decyzja o podjęciu leczenia i trwaniu w terapii. Dzięki niej można odnaleźć źródła problemów i odpowiedni kierunek, który prowadzi do ich rozwiązania. To długa i żmudna praca przede wszystkim nad sobą, ale regularne spotkania ze specjalistami i terapia wspomagająca z pewnością pozwolą odzyskać radość z życia.