Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Kupno samochodu z Niemiec – jakie formalności należy spełnić?

Dodano: 23 lipca 2021; Każdego roku do Polski trafia wiele używanych aut od zachodnich sąsiadów. W 2019 przywieziono ich aż milion. Tylko w styczniu 2020 r. przywieziono ich aż 81 tys., choć zazwyczaj początek roku oznaczał przestój. Kupujesz auto z Niemiec? Sprawdź, jakie formalności należy spełnić?

W pierwszej kolejności należy dobrze poszukać

Niemcy chętnie sprzedają auta w komisach i na placach. Sprzedaż zlecają pośrednikowi. Oferty pojazdów zamieszczane są w Internecie, przede wszystkim na mobile.de i autoscaut24.de. Można tam dokonać selekcji. Choć należy mieć na uwadze, że zdjęcia mogą odbiegać od rzeczywistości, a negocjacje nie pomniejszą znacząco ceny. Dlatego należy przed wyprawą dokładnie przeszukać internet i znaleźć kilka możliwości, żeby nie przejechać kilkuset kilometrów na marne.

Podczas rozmowy telefoniczną z osobą wystawiającą ogłoszenie warto zweryfikować informacje niezamieszczone w ogłoszeniu. Należy poprosić o dodatkowe zdjęcia i zaproponować spotkanie do sfinalizowania zakupu. Żeby nie okazało się, że przed dojazdem sprzedawca znajdzie innego kupca, można poprosić o czasową rezerwację. Pamiętaj też o dobrze skonstruowanej umowie kupna-sprzedaży. Co powinna zawierać? Tego dowiesz się na stronie autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-polsko-niemiecka.

Wyjazd po samochód na zachód

Należy pamiętać, że raczej za złotówki nikt nie kupi pojazdu za granicą. Warto zadbać o wymianę waluty po korzystnym kursie w Polsce, np. korzystając z internetowego kantoru. Równolegle należy określić, czy pojazd będzie transportowany na lawecie, czy dojedzie samodzielnie. Z pewnością brak lawety to mniejsze koszty i szybsza podróż. Jednak należy się liczyć z wydatkami i koniecznością załatwienia spraw formalnych w urzędzie komunikacyjnym w Niemczech. Taki pojazd jest często wyrejestrowany podczas sprzedaży i należy powtórnie je zarejestrować. Wynajmując lawetę, nie trzeba martwić się o formalności, jednak cena może być wysoka. Jednocześnie nie podejmujemy ryzyka podróży samochodem o nieznanej dobrze historii.

Opłaty, badanie, rejestracja i ubezpieczenie

Po zakupie niezwykle istotne jest, aby zweryfikować dokumenty na miejscu. Należą do nich:

- umowa kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach z podpisami na obu stronach,
- karta pojazdu,
- dowód wyrejestrowania i dowód rejestracyjny.

Brak jakiegokolwiek dokumenty uniemożliwia rejestrację pojazdu.

Jeżeli planujemy wracać samochodem do Polski to koniecznie należy pojechać do wydziału komunikacji i uzyskać tymczasowe tablice, wykupić ubezpieczenie na krótki okres, a także tymczasowy dowód rejestracyjny. Ceny kształtują się następująco:

- dowód – 60 euro,
- żółte, pięciodniowe tablice – 75 euro,
- tablice z czerwonym paskiem, ważne miesiąc – 200 euro.

Żółte tablice są ważne do granicy Niemiec i nie można na nich wyjechać z kraju, a czerwone to tablice wyjazdowe umożliwiają poruszanie w Polsce.

Należy pamiętać, że mogą się zdarzyć opóźnienia w realizacji spraw formalnych, co wymusza konieczność noclegu. Przyjazd z autem na lawecie oznacza brak konieczności załatwiania spraw formalnych za granicą. Można zrobić to dopiero w Polsce, odnosi się to do: tłumaczenia, badania technicznego, akcyzy, rejestracji pojazdu i wykupienia ubezpieczenia.

Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności skokowej auta. Dla pojazdów z pojemnością poniżej 2.000 cm3 wynosi 3,1 wartości katalogowej. Z kolei dla aut powyżej tej wartości, akcyza wynosi 18,6%.

Osoby nieposiadające wiedzy jak przygotować dokumenty do rejestracji, mogą skorzystać z pomocy film specjalizujących się w tych sprawach. Jest to spora oszczędność czasu i nerwów. Koszt rejestracji w Polsce wynosi 256 zł, do tego należy zapłacić podatek akcyzowy, uzyskać zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, a także wykupić obowiązkową polisę OC.

Kupujesz auto z Niemiec? Więcej informacji znajdziesz na stronie autoumowa.pl.