Jest petycja ws. pociągów z Góry Kalwarii do Warszawy

Dodano: 1 sierpnia 2022; Połączenie kolejowe to jedno z najlepszych środków transportu z Góry Kalwarii do Warszawy, a na pewno najbardziej ekologiczne ze wszystkich. W czasach, kiedy promuje się dbanie o środowisko i komunikację zbiorową, mieszkańców Góry Kalwarii skłania się do dojazdu do Warszawy samochodami, które w ogromnych korkach będą emitować jeszcze większe ilości spalin - piszą w petycji mieszkańcy.

Przypomnijmy, iż nowe pociągi Flirt nie będą w stanie obsłużyć Góry Kalwarii (WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Z Góry Kalwarii do Warszawy z obowiązkową przesiadką w Czachówku?").

Wszystko przez to, że perony na stacji Góra Kalwaria i na pośrednim przystanku Czachówek Wschodni są zbyt niskie dla składów Flirt.

W związku z tym, Koleje Mazowieckie planują podzielić relacje pociągów kursujących między Warszawą a Górą Kalwarią. Od grudnia 2022 r. pasażerowie będą musieli na stacji Czachówek Południowy przesiadać się z nowych Flirtów do wysłużonych składów EN57, które mają wahadłowo kursować problematycznym odcinkiem z niskimi peronami.

Spółka zapewnia, że nie nie ma planów dotyczących zawieszenia połączenia Warszawa - Góra Kalwaria, a konieczność przesiadki jest spowodowana wysokością peronów w Górze Kalwarii i Czachówku Wschodnim (WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Jest komentarz Kolei Mazowieckich ws. pociągów z Góry Kalwarii do Warszawy").

Mieszkańców i pasażerów ten komunikat przewoźnika, jednak nie uspokoił. Obawiają się, że obowiązkowa przesiadka w Czachówku będzie oznaczać śmierć dla tego połączenia.

Jak się okazuje, sprawa problematycznych peronów i nadjeżdżających Flirtów znana jest odpowiednim instytucjom od co najmniej 5 lat. - Co od tamtej pory się zadziało? Powstało sporo dokumentów i... tyle - pisze w mediach społecznościowych Karol Stróż, założyciel GoraKalwaria.net i mieszkaniec, który zaangażował się w tę sprawę. Kiedy planowana jest przebudowa peronów? Jak podaje Stróż, oficjalnie istnieje plan inwestycyjny do 2027 roku.

W piątek wystosowano petycję do Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Kolei Mazowieckich oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Poniżej publikujemy jej pełną treść.

Z ogromnym zaniepokojeniem odebraliśmy informację o planowanych zmianach w ofercie Kolei Mazowieckich na realizację połączenia kolejowego na trasie Warszawa Góra Kalwaria. Dziś jest to bezpośrednie i wygodne połączenie dla mieszkańców Góry Kalwarii, a po zapowiedzianych zmianach będzie wiązało się z konieczną przesiadką z jednego pociągu do kolejnego, co znacząco utrudni podróż, a zaproponowana zmiana taboru na skład EN57 wpłynie na pogorszenie atrakcyjności przejazdu.

Pociąg z Góry Kalwarii jest dziś często wybieranym środkiem transportu. Regularnie korzystają z niego osoby pracujące lub uczące się w Warszawie czy Piasecznie. Wiele lat zajęła zmiana przyzwyczajeń i wyborów w tym obszarze dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Atrakcyjność dotychczasowego połączenia kolejowego skutkowała rozwojem mieszkańców i otwarciem na warszawski rynek pracy czy dostęp do oferty edukacyjnej, coraz częściej wybieranej przez lokalną młodzież.  

Jesteśmy przekonani, że proponowana zmiana wygodnego połączenia bezpośredniego, na wymagające przesiadki, zmiana peronu (znajdującego się w „szczerym polu”) i oczekiwania na wahadłowy skład rażąco wpłynie na atrakcyjność tego sposobu komunikacji, co w rezultacie skłoni podróżnych do:

a) porzucenia tego połączenia na rzecz samochodów czy rzadko kursujących autobusów,

b) na rezygnację z dostępu do warszawskiego rynku pracy czy oferty edukacyjnej.  

Połączenie kolejowe to jedno z najlepszych środków transportu z Góry Kalwarii do Warszawy, a na pewno najbardziej ekologiczne ze wszystkich. W czasach, kiedy promuje się dbanie o środowisko i komunikację zbiorową, mieszkańców Góry Kalwarii skłania się do dojazdu do Warszawy samochodami, które w ogromnych korkach będą emitować jeszcze większe ilości spalin.

Nasz niepokój budzi także fakt, że „konsultacje społeczne” w tym temacie nie trafiły wprost do najbardziej zainteresowanych, czyli podróżnych na tej relacji oraz mieszkańców Góry Kalwarii.

Zdajemy sobie sprawę, że proponowana zmiana wynika z zakupu nowoczesnych pociągów, do obsługi których nieprzystosowane są perony: Czachówek Wschodni oraz Góra Kalwaria, na których realizowane jest przedmiotowe połączenie. Jednak plany modernizacji taboru znane były już wiele lat i odpowiedzialne instytucje miały wystarczająco dużo czasu na zarządzenie zaistniałą sytuacją.

Wnosimy do wszystkich adresatów petycji o niezwłoczne podjęcie odpowiednich dla siebie działań w celu utrzymania wysokiej jakości połączenia kolejowego z Góry Kalwarii do Warszawy.

Wnosimy o:

1. Powstrzymanie się od wprowadzania zmian w ofercie Kolei Mazowieckich w realizacji połączenia kolejowego Warszawa Góra Kalwaria na czas dostosowania infrastruktury do bezinwazyjnej zmiany.

2. Rychłą modernizację peronów „Góra Kalwaria” oraz „Czachówek Wschodni”, w taki sposób, aby mogły obsługiwać planowane pociągi na tej trasie.

Jeśli modernizacja peronów w docelowej formie nie jest możliwa do wykonania w tym terminie, wnosimy o wykonanie tymczasowej instalacji w postaci podestów, które pozwolą podróżnym na wygodne i bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z docelowych pociągów.

3. Ścisłą współpracę wszystkich odpowiedzialnych za ten stan instytucji w odpowiednim zakresie.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.

(mat)
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (10)

Poirytowana

Data: 1 sierpnia 2022, 10:57 Stacja we wsi Czachówk Południowy przeszła ogromną modernizację w 2019 roku. , natomiast historyczne miasto położone zaledwie 30 km od stolicy Polski z nieporównywalną większą ilością mieszkanców od Czachówka zostało odcięte od jakichkolwiek inwestycji poprawiajace funkcjonowanie i życie mieszkanców. pozbawia się szans na rozwòj tego miasta. Obserwując to wszystko dookoła nie bez powodu nazywają nas trzecim krajem świata.

mieszkaniec

Data: 1 sierpnia 2022, 11:12 komentarz jest chyba zbędny. Czy rząd martwi się o sprawy nas malutkich? odpowiedź jest retoryczna. Pieniądze (300 mln.) na hotel dla posłów się znajdą, ok. 8% na podwyżki dla polityków już się znalazło w ustawie, a kogo interesuje czy i jak mieszkańcy GK dojada do stolicy? po raz kolejny widzimy, gdzie jest nasze miejsce

Killzone

Data: 1 sierpnia 2022, 11:40 Strzyżewski, jaki Ty jesteś słaby!

WPI

Data: 1 sierpnia 2022, 12:07 Oby się udało...

do Killzone

Data: 1 sierpnia 2022, 13:42 Killzone jaki ty jesteś inteligentny!!!!

Jasne

Data: 1 sierpnia 2022, 14:03 Najbardziej rozbawił mnie fragment: zmiana peronu znajdującego się w „szczerym polu”... z całym szacunkiem czy autor tej petycji był w ciągu ostatnich kilku lat (po remoncie) na stacji Czachówek Południowy? Chyba nie.

monika bartys

Data: 1 sierpnia 2022, 16:20 hahah no juz to widzę jak sie zgodzą na to :D hahahahahahha

Do Poirytowana

Data: 2 sierpnia 2022, 08:55 Szanowna Pani, po pierwsze nie ma wsi Czachówek Południowy, jest Czachówek. Informacyjnie dodam jeszcze, że stacja o nazwie Czachówek Południowy znajduje się administracyjnie nie w Czachówku a w Gabryelinie. Jest to gmina Prażmów i pewnie dlatego nikogo z władz naszej gminy nie zainteresował fakt, że w nowym rozkładzie oprócz wahadła do GK pociągi przyśpieszone nie zatrzymują się w Czachówku Południowym mimo, że z tej stacji korzysta bardzo wielu mieszkańców także naszej gminy. Po drugie stacja ta leży na ważnym szlaku komunikacyjnym LK8, którym codziennie podróżują tysiące osób pewnie dlatego została zmodernizowana tak jak wszystkie stacje i przystanki na tej trasie. Tymczasem z tego, jak to Pani określiła, historycznego miasta pociągiem jeździ garstka osób fragmentem linii towarowej, kompletnie nieprzystosowanym technicznie do prowadzenie ruchu osobowego wg obowiązujących obecnie standardów.

Do Jasna

Data: 2 sierpnia 2022, 16:51 Wahadło jest z GK do Czachówek WSCHODNI 😲

Poirytowana

Data: 2 sierpnia 2022, 18:15 https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/gora-kalwaria-flirty-nie-obsluza-starych-peronow-pasazerow-kolei-mazowieckiej-czeka-przesiadka-6020884