Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?

Dodano: 26 maja 2022; Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko odżywiało się zdrowo, musisz zacząć uczyć je zdrowych zasad odżywiania. I na nic tu tłumaczenia mu, że coś musi się znaleźć się na jego talerzu, bo jest zdrowe. Czasami trzeba posłużyć się sprytem i pomysłowością. W jaki więc sposób zachęcić dziecko, aby odżywiało się zdrowo?

Bądź dobrym przykładem


Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Czy tego chcesz, czy nie, powielają wszystko to, co zaobserwują w swoim otoczeniu. A bez wątpienia najbliższym otoczeniem Twojego dziecka jesteś Ty. Niewątpliwie, przykład idzie z góry. Ten doskonale znany wszystkim slogan znakomicie odnajduje tu swoje zastosowanie. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby Twoje dziecko odżywiało się zdrowo, Ty również musisz wymienić ciasteczka na marchewkę. O wiele łatwiej nauczysz dziecko zdrowych zasad odżywiania, jeśli będą one stosowane przez Ciebie. Musisz odżywiać się tak, jak chcesz, aby odżywiały się Twoje dzieci. Marzysz, aby sięgały do picia po wodę zamiast słodkich napoi? To niech widzą, że i Ty pijesz wodę! Pragniesz, aby jadły pożywne śniadanie przed wyjściem do szkoły? Niech widzą, że Ty też jesz śniadanie przed wyjściem do pracy. Bardzo łatwo jest narzucać swoje zdanie, wykorzystując swoja pozycje. Jednak funkcjonowanie na zasadzie „musisz, bo ja tak mówię” nie przyniesie długofalowych efektów. To Ty jesteś dla niego wzorcem. Jeśli zauważy, że Ty wybierasz zdrowe produkty, będzie uznawało to za coś naturalnego. Przymuszone do takiego sposobu odżywiania, przy każdej nadarzającej się okazji będzie od niego uciekało. Ta metoda ma również wpływ na stan Twojego zdrowia!

Pozwól dziecku gotować razem z Tobą


W zwariowanym tempie życia codziennego, włączenie do przygotowywania posiłków dziecka, wydaje się nam nierealne. Zwłaszcza jeśli chodzi tu o dwu lub trzyletnie dziecko. Kilkukrotne wydłużenie czasu podczas przygotowywania posiłków wydaje się nam być nierealne. Często nie pozwala nam również na to nasz perfekcjonizm. Niewątpliwie podczas przygotowywania posiłku przez dziecko w kuchni będzie nieco bardziej brudno niż zazwyczaj. A produkty nie będą pokrojone tak równo, jakby były przygotowywane przez ciebie. Taki krok to jednak doskonałe rozwiązanie. Nie musisz angażować dziecka w przygotowanie całego obiadu. Na początek wystarczy, że pokroi (lub porwie/połamie) ulubione warzywa do sałatki. Warto też, żeby dziecko oswajało się również z tymi, za którymi nieszczególnie przepada.Z dużą dozą prawdopodobieństwa przygotowane przez niego samodzielnie będą mu o wiele bardziej smakować. Warto zaangażować dziecko w przygotowywanie posiłku już podczas robienia zakupów. Podczas zakupów pozwól mu wybrać takie produkty, które z ogromną ochotą znalazłoby na swoim talerzu. Oczywiście wybierajcie do jedzenia to, co powszechnie uznawane jest za zdrowe. Badajcie również skład tego, co ląduje w waszym koszyku. Dziecko również w ten sposób uczy się, jak wybierać zdrowe artykuły spożywcze.

Skorzystaj z pomocy


A co w sytuacji, gdy nie posiadasz wiedzy, ani umiejętności na temat zdrowego odżywiania? Jak wtedy sprawić, aby Twoje dziecko odżywiało się zdrowo? Przede wszystkim nie wstydź się swojej nie wiedzy! Skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który z przyjemności udzieli ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. W razie potrzeby może ułożyć również jadłospis, który będzie zawierał wszystkie niezbędne w diecie Twojego dziecka produkty. Doskonałym rozwiązanej może w tym przypadku okazać się również skorzystaniem z diety pudełkowej. Dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/ zawiera w sobie gotowe do spożycia potrawy, które indywidualnie dostosowane są do potrzeb organizmu dziecka. Różnorodność smaków i potraw sprawi, że dania te z chęcią będą zjadane nawet przez najbardziej wymagające dzieci. A czasem wystarczy rozmowa z innym rodzicem, który skutecznie wprowadzić zasady zdrowego odżywiania w diecie swojego dziecka.