Jak polepszyć jakość swoich zdjęć?

Dodano: 24 października 2022; Jeśli nauczyłeś się podstaw fotografii, aby uzyskać lepsze zdjęcia, ale nadal jesteś rozczarowany jakością obrazu, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, do czego zdolny jest twój aparat i jakie ustawienia musisz zmienić, aby uzyskać najlepszą jakość obrazu. Wszystkie kamery mają ustawienia, dzięki którym aparat będzie generował obraz najwyższej jakości, niezależnie od marki, modelu czy specyfikacji.

Jak polepszyć jakość swoich zdjęć?

ISO jest miarą czułości na światło aparatu. Zwiększenie czułości ISO wpuszcza więcej światła do czujnika, ale odbywa się to kosztem szumów lub artefaktów cyfrowych. Z reguły im niższa czułość ISO, tym lepsza jakość obrazu. Szum cyfrowy pojawia się, gdy ISO wkrada się na wyższe poziomy, co wydaje się zmniejszać ostrość, ponieważ na zdjęciu widać dużo ziarna.

Jeśli używasz długiego czasu otwarcia migawki i trzymasz aparat, migawka jest otwarta przez długi czas, co oznacza, że masz więcej czasu na przesunięcie aparatu i wprowadzenie rozmycia do zdjęcia. Nawet z najbardziej stabilną ręką na świecie, nasze ciała nie mogą się powstrzymać od wprowadzenia drobnych wstrząsów. Może to być spowodowane biciem serca lub oddychaniem. Jeśli wydłużysz czas otwarcia migawki, ruchy zakłócą zdjęcie, będą miały mniej czasu. Im krócej, tym lepiej. Jeśli musisz mieć długi czas otwarcia migawki, użyj statywu. Nikt nie lubi rozmytego zdjęcia. Po wyeliminowaniu jednego źródła rozmycia z czasu otwarcia migawki przybicie ostrości powinno być kolejnym priorytetem. Nie musisz fotografować z ręcznym ustawianiem ostrości, ale po raz kolejny sprowadza się to do znajomości aparatu. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, do czego zdolny jest aparat, jest wyjście i fotografowanie. Fotografia sportowa to jeden z obszarów, który może przetestować system autofocusa. Dzięki szybkiej akcji, regularnym zmianom w kompozycji, a nawet osobom lub przedmiotom blokującym linię wzroku, jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia. Ważne są również wymiary zdjęć

 

Migawka aparatu

Wewnątrz wszystkich aparatów znajduje się migawka. Migawka działa jak kurtyna przed czujnikiem aparatu. Migawka jest zamknięta do momentu uruchomienia aparatu. Gdy aparat uruchamia się, migawka szybko się otwiera i pozwala światłu trafić w czujnik (lub film). Po zebraniu wystarczającego światła migawka zamyka się ponownie, powodując szum klikania, tak często kojarzony z robieniem zdjęć. Świetni fotografowie wiedzą, jak manipulować czasami otwarcia migawki i ustawieniami aparatu, aby uchwycić unikalne obrazy. Fotografowanie z krótkim czasem otwarcia migawki pozwala tworzyć zdjęcia, które wyglądają tak, jakby poruszający się obiekt był całkowicie zamrożony w akcji. Długie czasy otwarcia migawki mogą powodować efekt rozmycia ruchu, który powoduje, że poruszające się obiekty wyglądają tak, jakby były w ruchu. Ważny jest również wybór klasy prędkości kart SD

Ta ostatnia wskazówka jest prosta i możesz to zrobić w aparacie lub po fakcie w wybranym oprogramowaniu do edycji. Ustawienie właściwego balansu bieli jest niezbędne do uzyskania ładnie wyglądających obrazów. Czy zauważyłeś kiedyś, jak zdjęcia wnętrza wyglądają na żółte lub zdjęcia śniegu mają niebieski odcień? Wynika to z balansu bieli i może to być jeden z najtrudniejszych obszarów dla aparatu podczas fotografowania w trybie automatycznym. Warto również wejść na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

 

Wskazówki odnoszące się do poprawy jakości wykonywanych zdjęć

Te pięć prostych wskazówek pokazuje, jak łatwo jest poprawić jakość obrazu, a najlepsze jest to, że można je osiągnąć za pomocą dowolnego aparatu.

1. Zmniejsz czułość ISO: Zwiększenie czułości ISO powoduje zwiększenie szumów na obrazach. Utrzymuj go na niskim poziomie, aby uzyskać najlepszą jakość.
2. Zwiększ swoją przysłonę: Obiektywy mają słodkie miejsce. Fotografowanie na skrajnych końcach przysłony wprowadza niedoskonałości.
3. Zwiększ czas otwarcia migawki: Krótkie czasy otwarcia migawki mogą powodować niepożądane rozmycie. Trzymaj je wysoko, aby uzyskać idealne zdjęcia.
4. Doskonal ostrość: Nikt nie lubi rozmytego obrazu, więc dowiedz się, jak uzyskać idealny autofocus.
5. Popraw balans bieliBiałe tło do zdjęć to różnica między brzydkimi kolorami a pięknymi naturalnie wyglądającymi obrazami.