Historia i rozwój opakowań do żywności

Dodano: 4 marca 2023; Czy widząc na sklepowych półkach setki produktów w zaawansowanych technologicznie opakowaniach, zastanawiałeś się kiedyś, jak pakowano żywność w przeszłości, przed erą plastiku? Zobacz, jak opakowania zmieniały się na przestrzeni wieków.


News will be here

Historia opakowań spożywczych w pigułce

 

Od starożytności

Pierwsze opakowania spożywcze w niczym nie przypominały tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w XXI wieku. W starożytnym Rzymie żywność, którą chciano przetransportować z Forum Holitorium (rynku, na którym sprzedawano m.in. produkty rolne) do Domus Urbana (jednopiętrowego domu mieszkalnego), pakowano w zwierzęcą skórę lub odpowiednio szerokie liście. Funkcję opakowań pełniły także lniane szmatki oraz gliniane naczynia.

 

Przez XIX wiek

Na początku XIX wieku po wynalezieniu apertyzacji (obróbki cieplnej) żywność najczęściej przechowywano i transportowano w słojach. Zamknięte hermetycznie naczynia przedłużały trwałość zamkniętych w nich produktów. Ale XIX wiek to także czas wynalezienia pierwszych lutowanych cyną puszek, w których przechowywano żywność i napoje. Blaszane puszki były lżejsze od szklanych słojów i bardziej wytrzymałe. Pierwsze pakowane w ten sposób konserwy mięsne i rybne trafiły do londyńskich sklepów w 1830 roku.

W XIX wieku, wraz z rozwojem kolei, towary transportowano na coraz większe odległości. Ze względu na to, że łańcuch dostaw znacznie się wydłużył, konieczne okazało się także znakowanie produktów. Na XIX-wiecznych opakowaniach najpierw pojawiały się wyłącznie informacje pozwalające zidentyfikować towar i jego producenta. Z czasem jednak zaczęto dodawać grafiki i hasła reklamowe, które pozwalały się wyróżnić na tle innych. Można powiedzieć, że to właśnie wtedy rozpoczęła się era marketingu opakowaniowego.

 

Po współczesność

XX wiek to era plastiku. Bakelit, czyli pierwsze produkowane na masową skalę tworzywo sztuczne, powstało w 1907 r. Plastik okazał się nie tylko elastyczny, ale także trwały. Tworzywo sztuczne zrewolucjonizowało branżę opakowaniową. Dziś plastikowe opakowania, takie jak wypuszcza na rynek np. producent opakowań Stark Partner, wybiera wielu producentów żywności z całej Polski.

W dobie globalizacji opakowania do żywności muszą być na tyle trwałe i szczelne, żeby przechowywane w nich produkty mogły w nienaruszonym stanie dotrzeć z zakładu produkcyjnego do punktu sprzedaży oddalonego nieraz o tysiące kilometrów.

Dynamiczny rozwój branży spożywczej wpłynął także na wzrost konkurencyjności. Opakowania zaczęto nazywać „niemymi sprzedawcami”. Szybko okazało się, że projekt opakowania może wpłynąć na wyniki sprzedażowe – niezależnie od tego, czy są to kubeczki do jogurtów, czy kuwety do lodów. Producent Stark Partner oferuje szeroki wybór opakowań dla wymienionych produktów.

Niestety produkcja tworzywa sztucznego na masową skalę wyprzedziła możliwości jego utylizacji. Dlatego dziś tak wiele mówi się o konieczności prawidłowej segregacji i recyklingu. Jak radzą sobie z tym tematem producenci opakowań? Producent opakowań do żywności Stark Partner oferuje pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, które można przetworzyć i ponownie wykorzystać (m.in. polipropylen, czyli PP).