Góra Kalwaria uczciła 78 rocznicę Powstania Warszawskiego (VIDEO)

Dodano: 1 sierpnia 2022; Już po raz siódmy na rondzie im. Kazimierza Górskiego Legijna Góra Kalwaria zorganizowała uroczyste upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 i trwało do 3 października. Było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji “Burza”. Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Nie da się ukryć, że Polacy liczyli na pomoc zarówno zachodu, jak i Armii Czerwonej, jednak Stalin konsekwetnie odmawiał udzielenia pomocy. Oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, i co roku o godzinie 17.00 w coraz większej liczbie miast w Polsce jest honorowane uroczystą minutą ciszy.

W poniedziałek na rondzie im. Kazimierza Górskiego w Górze Kalwarii zebrało się dużo ludzi, dzieci, ochotnicza straż pożarna i przy akompaniamencie syren, w świetle rac mieszkańcy miasta uczcili pamięć o poległych powstańcach.Kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem porucznika Jana Białka, którą poprowadziła nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Baniosze,Agnieszka Sałańska. Po wspólnym odśpiewaniu “Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał również burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, który opowiedział historię Edwarda Sitka Juniora, który urodził się podczas trwania Powstania Warszawskiego, stracił obojga rodziców a symboliczny grób jego ojca, powstańca jest na cmentarzu w Górze Kalwarii. Przetoczył tę historię, podkreślając, że na pamięć i szacunek zasługują nie tylko polegli w walce o wolnośc ojczyzny ale też Ci, którzy przeżyli to powstanie i Ci, którzy stracili w nim swoich bliskich. Edward zawsze uważał ojca za bohatera jednak odczuwał też żal i tęsknotę zadając sobie pytanie: "Czy było to warte tej ceny? Takie rany nigdy się nie goją”. - Dziś 1 sierpnia pomyślmy też o tych, którzy przeżyli. a również są ofiarami Powstania Warszawskiego. Naszym, czyli samorządu obowiązkiem jest wydobywać bohaterów z niepamięci - kontynuował burmistrz. Edward Sitek Junior żyje i mieszka w Lublinie. Rozmowę z tym 77-letnim dziś mężczyzną można przeczytać na gminnej stronie internetowej. Na ratuszu w Górze Kalwarii zawiśnie tablica pamiątkowa ku czci powstańców warszawskich. Będzie to hołd i gest szacunku dla osób, które ponad 80 lat temu w sercu Polski, w Warszawie udowodnili, że swoją ojczyznę kochają całym sercem. “Warszawskie dzieci dziękujemy wam, że w tamte sierpniowe popołudnie poszliście w bój” - zakończył Arkadiusz Strzyżewski.

Uroczystość uświetniły również powstańcze piosenki śpiewane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległem w Baniosze – Dawida Laudańskiego "Pałacyk Michla" i Zosię Pietrzak w bardzo wzruszającym wykonaniu "Czy wojna jest dla dziewczyn? Czy wojna jest dla dzieci?", skłaniające do głębszych przemyśleń i refleksji tym bardziej wobec toczącej się od 159 dni, za naszą granicą wojny.

Mimo, iż wciąż trwają dywagacje na temat słuszności wybuchu powstania pani Agnieszka zakończyła swoje wystąpienie słowami: "Warto było. Nie zostawimy tej pamięci".

Po przemówieniach na symbolicznym kamieniu upamiętniającym bohaterstwo porucznika Jana Białka kwiaty i wieńce złożyli reprezentanci miasta.

Ja, jako wnuczka i córka, która w Powstaniu warszawskim straciła obojga dziadków chciałam na koniec bardzo podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w tej uroczystości, i którzy pielęgnują pamięć o tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Cześć I Chwała Bohaterom!   

(jkw)Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (11)

Mieszkaniec

Data: 1 sierpnia 2022, 23:56 Tylko szkoda że nie zawyła syrena na Rynku gdzie nie każdy mógł być na uroczystości no niektórzy pracują wyszliśmy na rynek i Cisza.Dlaczego? Burmistrz jest katolikiem czy muzułmaninem ? jak można było zakazać włączenia syreny ?,powołując się na „Ukraińców „ to oni powinni się przyzwyczaić do naszych zasad i święta . Szkoda gadać .......

Kolejny Mieszkaniec

Data: 2 sierpnia 2022, 10:09 Brawo @ Mieszkaniec !

Dokładnie tak jest - jak piszesz.

Wstyd i Hańba.

Mieszkam w GK 39 lat i mam ogromny żal i smutek, za tę sytuację do decydentów - za brak uczczenia syreną wybuchu PW.

Taka symbolika musi być "pielęgnowana" i podtrzymywana, przekazywana kolejnym pokoleniom w hołdzie bohaterskim powstańcom, którzy heroiczną walką walczyli o dzisiejszą "wolność" Polaków.

Szanowni decydenci, do wywieszania flag obcych krajów jesteście pierwsi ( obawiam się, że to też dla was tylko pokazówka i pusty gest .. ), a o naszym "podwórku" nie pamiętacie.

Nie szanuję was za to.

Syn powstańca

Data: 2 sierpnia 2022, 11:53 PW - tragiczna klęska Polaków, śmierć dziesiątek tysięcy żołnierzy i setek tysięcy cywilów, zagłada mieszkańców Warszawy. Zamiast w ciszy i zadumie uczcić pamięć poległych, gdy ginęło szczególnie młode pokolenie 18-20 latków, gdy wielu nie chciało walczyć a poniosło śmierć: cyrk i szopka: wycie syren strażackich, race, dym, nagrywanie telefonami, brakuje jeszcze okrzyków "Jazda, jazda, jazda!". Wstyd mi za to miasto.


Haahahah

Data: 2 sierpnia 2022, 13:51 Wasz głos to jest warty tyle co ten wrzucony do urny na asiora ah socjaliści wcale mi was nie zal niedługo inflacja 30 procent to dopiero będziecie mieli co wydawać na bombelkow i inne hahahaha

do Syna Powstańca

Data: 2 sierpnia 2022, 14:47 W samo sedno, masz rację - cyrk.
Dobrze, że nie wyły syreny.

mieszkaniec.

Data: 2 sierpnia 2022, 15:38 Koniec tej władzy zbliża się nieuchronnie. Pilnujcie przyszłych wyborów by sytuacja się nie powtórzyła,by duże dzieci nie miały wpływu na miasto.
Oznajmiam że na wybory się nie wybieram , najlepiej zróbcie to samo.

Szacunek

Data: 2 sierpnia 2022, 16:01 Uważam, że tego dnia o 17 tej przez minutę Polska powinna się "zatrzymać", "stanąć w miejscu" w hołdzie bohaterskiej postawy dla Powstańców, w akompaniamencie ciągłego dźwięku syreny.

Nigdy więcej wojny.

Nigdy więcej wojny

Data: 2 sierpnia 2022, 17:40 W trakcie gdy regularna wojna toczy się na Ukrainie w Syrii i wielu innych miejscach na świecie .. jednak być ignorantem to coś szczególnego dla niektórych geniuszy haahahaa

monika bartys

Data: 2 sierpnia 2022, 18:19 jak co roku stadionowa burda z racami :/ a moze wymyslić marsz pamieci zamiast urwanych z meczu kiboli ?

Nigdy więcej wojny

Data: 2 sierpnia 2022, 19:30 Nigdy więcej wojny.

Mieszkaniec

Data: 5 sierpnia 2022, 01:07 Monika czyli twierdzisz ze cała Polska to kibole urwani z meczu. w Warszawie i innych miastach były syreny i również byli „kibole urwani z meczu” z racami