Dlaczego warto kupić kajak dmuchany?

Dodano: 12 maja 2022; Określenie kajak dmuchany jest tak samo powszechne, jak mylące. Większości z nas kojarzy się z wykonanymi z cienkiego tworzywa, podatnymi na uszkodzenia pontonami, dziecięcymi kołami ratunkowymi czy plażowymi piłkami. Tymczasem kajaki dmuchane to pełnoprawny sprzęt przeznaczony do uprawiania sportów wodnych.

Trzeba przyznać, że przed dłuższy czas kajaki pneumatyczne cieszyły się zdecydowanie mniejszą popularnością niż ich twarde odpowiedniki. Zainteresowanie nimi wzrosło jednak w ostatnim czasie. Stało się tak ze względu na rozpowszechnienie desek SUP – pasjonaci sportów wodnych przekonali się, że wysokiej jakości sprzęt pneumatyczny jest nie tylko wytrzymały i trwały, ale również niezwykle wygodny w użytkowaniu.

 

Bezpieczeństwo kajaków pneumatycznych

Jeśli rozpatrujesz zakup kajaka, z pewnością jedną z kluczowych kwestii jest jego bezpieczeństwo. Prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie o to, czy kajak dmuchany jest równie bezpieczny, co jego twardy „kuzyn”.

Wysokiej jakości kajaki pneumatyczne produkowane są z materiałów sprawdzonych i przetestowanych w różnych warunkach środowiskowych. Warto podkreślić, że technologia ich wykonania jest inna niż w przypadku wspomnianych już pontonów dmuchanych, które stanowią warstwę tworzywa wypełnionego powietrzem. W kajakach pneumatycznych wierzchnia warstwa to odporna na warunki środowiskowe pokrywa z PCV. Równie istotny jest rdzeń, w którym występują najczęściej włókna poliestrowe. Podczas pompowania włókna te prostują się, nadając kajakowi jednocześnie kształt, jak i pożądaną sztywność. W ten sposób kajaki pneumatyczne są jednocześnie odpowiednio twarde, ale i elastyczne, a to właśnie sprężystość pozwala lepiej amortyzować impet, z jakim kajak może zderzyć się z napotkaną przeszkodą.

 

Sterowanie kajakiem pneumatycznym

Równie istotne, co bezpieczeństwo są kwestie związane z poruszaniem się kajakiem po wodzie. Warto zaznaczyć, że sterowność sprzętu zależy nie tylko od materiału, z jakiego został wykonany, ale również od wielu innych czynników. Wysokiej jakości kajaki pneumatyczne zaprojektowane i wykonane są tak, żeby osiągać jak najlepsze wyniki. Sprzyja temu odpowiednie uformowanie podłogi pod dziobem i rufą (powinna przypominać w tych miejscach kształt litery V) oraz montaż statecznika, Dzięki tym rozwiązaniom kajaki pneumatyczne poruszają się szybko, zapewniając odpowiednią wydajność, a także zwrotność i możliwość wykonania szybkich manewrów.

 

Niska waga i łatwość transportu

Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść kajaków dmuchanych w porównaniu z ich twardymi odpowiednikami jest stosunkowo niska waga i łatwość transportu. Dwuosobowy kajak dmuchany waży przeciętnie około 20 kg, podczas gdy twardy, polietylenowy – co najmniej 25. Choć wydaje się, że 5 kg to niedużo, to jednak obiektywnie jest to aż o 25% więcej. Trzeba podkreślić, że mówimy tu o minimalnej różnicy – zwykle jest ona większa.

Podczas transportu jeszcze ważniejsza niż waga kajaka są jego wymiary. Przewóz kajaków twardych samochodem osobowym jest możliwy, jednak wymaga bagażnika dachowego, a przy większej liczbie kajaków – przyczepy. Spakowany do pokrowca kajak dmuchany przewieziemy bez problemu w bagażniku, a nawet w kabinie pasażerskiej. Na tę formę wypoczynku możemy pozwolić sobie nawet jeśli podróżujemy motocyklem czy rowerem.

 

Kajak dmuchany – pełnoprawny sprzęt do sportów wodnych

Kajak pneumatyczny może być używany nie tylko w czasie rodzinnych wypadów nad jezioro. Świetnie sprawdzi się także podczas spływów czy dłuższych wycieczek. Oczywiście wówczas szczególnie dobrze jest postawić na sprzęt wysokiej jakości. Wybierając odpowiedni kajak dmuchany należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, m. in.:

- liczbę komór – większa liczba komór to bardziej równomierne rozprowadzenie powietrza;
- nośność – producent zawsze podaje ten parametr. Żeby zapewnić sobie odpowiedni komfort, od maksymalnej wartości należy odjąć 10 %;
- wyposażenie – zwykle producent zapewnia w zestawie pompkę oraz plecak czy inny pokrowiec przeznaczony do transportu. Możemy spotkać się jednak z sytuacją, w której wiosła będzie trzeba dokupić dodatkowo.

Decydując się na zakup kajaka pneumatycznego, warto nabyć także nieprzemakalną torbę, w której będziemy transportować nasz podręczny bagaż.