Dbanie o zęby psa – istotny aspekt w życiu czworonoga

Dodano: 30 października 2022; Dbanie o prawidłową higienę psa jest kluczowym elementem życia codziennego. Coraz większa świadomość na temat uzębienia czworonoga pozwala na poznanie tajników dbania o higienę naszych kudłatych przyjaciół. Nie należy pomijać tego aspektu, ponieważ może spowodować poważne skutki zdrowotne. Oprócz mycia, można stosować specjalistyczne smakołyki dla psów, które pomagają w zachowaniu prawidłowej higieny pyska.


News will be here

Na jakie problemy są narażone psy?


Jedną z największych różnic w uzębieniu ludzi, a psów jest fakt, że czworonogi nie chorują na próchnicę. Ich dieta wygląda inaczej, dlatego to schorzenie nie jest spotykane wśród naszych pupili. Jednakże nie oznacza to, że psy nie mogą zapaść na inne problemy z uzębieniem. Najczęściej pojawiającą się komplikacją jest nadmierne odkładanie płytki nazębnej. Zbyt duża ilość kamienia na płytce oraz granicy zębów z dziąsłami, może doprowadzić do powstawania zapalenia dziąseł. Dodatkowo nasi pupile mogą chorować na paradontozę, a nadmiar bakterii w jamie ustnej, może skutkować dysfunkcją płuc, nerek, a nawet serca.

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób, zauważyć problemy u naszego pupila? Najważniejsza jest obserwacja. Jednostki chorobowe mogą dawać o sobie znak w następujący sposób: nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia, odmawianie spożywania pokarmów, krwawienie dziąseł, nadmierne tworzenie śliny, czy obrzęki powodujące trudność w gryzieniu. Jeżeli nas pies nie ma problemów zdrowotnych, warto przeprowadzać kontrolę jamy ustnej u weterynarza raz do roku.

Jak wpływa dieta na zdrowie jamy ustnej?


Tak jak u ludzi na odkładanie płytki nazębnej ma wpływ dieta. Uzębienie czworonogów zostało stworzone do rozrywania mięsa, a nie przeżuwania pokarmu. Niektórzy w celu ograniczenia czynników wpływających na odkładanie kamienia, stosują u swoich pupili dietę BARF, polegającą na podawaniu surowego mięsa. Z doświadczenia, wiemy, że nie wszystkie rasy psów są w stanie spożywać nieprzyrządzone wcześniej mięso.

Ciekawym rozwiązaniem, oprócz mycia zębów jest podawanie smakołyków dla psów. Szeroki wybór gryzaków znajdziemy na stronie PsieDobre.pl, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć idealne rozwiązanie dla naszego pupila. Odpowiednio dostosowane przysmaki, charakteryzują się odpowiednią twardością, dzięki czemu dochodzi do obcierania się o zęby, powodując usuwanie płytki nazębnej. Dla psów mniejszych polecane są suszone uszy królicze, bądź suszone mięso. Większe osobniki mogą otrzymać specjalnie przygotowane kości, owinięta mięsem. Oprócz pozytywnych skutków zdrowotnych, gryzienie wpływa również na zachowania behawioralne, działając w sposób uspokajający na pupila.

Kiedy rozpocząć dbanie o uzębienie psa?


Dbanie o uzębienie czworonoga jest istotnym elementem codziennej higieny. Zaniedbywanie tego obszaru, może doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Warto dokonywać regularnych kontroli oraz obserwować pupila. Do czyszczenia zębów, należy używać specjalistycznych preparatów. Przyzwyczajenie psa do mycia zębów najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Dodatkowo w utrzymaniu prawidłowej higieny pomagają, specjalne smakołyki dla psów. Można je kupić w sklepach zoologicznych oraz na stronach internetowych. Warto pamiętać, że problem próchnicy nie dotyczy czworonogów, chyba że zaczniemy podawać naszym zwierzętom cukier, który nie powinien znaleźć się w ich diecie.