Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Czym jest popularne MMA?

Dodano: 1 kwietnia 2020; Wszystkim znany jest dziś sport związany z mieszanymi sztukami walki, jednakże nie wszyscy znają zasady, jakie w nim występują.

Wydawać by się mogło, że w MMA wszystko jest dozwolone, a celem zawodów jest przede wszystkim widowiskowe starcie dwóch przeciwników. Nic bardziej mylnego – MMA jest sportem z zasadami, który przestrzega się tak samo rygorystycznie, jak w przypadku każdej indywidualnej sztuki walki.

Na czym polega MMA?

Zasady starcia dwóch przeciwników występujących w zawodach mieszanych sztuk walk są dosyć skomplikowane. Sama gra polega na wygraniu z przeciwnikiem, używając pozycji, chwytów, ciosów, uderzeń i dźwigni z dowolnej sztuki walki, jednakże z obowiązkowym pomijaniem ciosów mogących wytworzyć u przeciwnika trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wykluczone jest zatem między innymi jakiekolwiek gryzienie, zakładanie tak zwanych haków na otwarte części ciała lub uderzenia w miejsca intymne. Poza tym nad każdą walką czuwa sędzia, który ogranicza nieprzepisowe zapędy. Każdy z zawodników jest też zaopatrzony w rękawice, które uniemożliwiają chwytanie przeciwnika.

Dojście do wprawy w MMA wymaga wielu lat pracy, a najlepsi zawodnicy rozpoczęli swoje pierwsze treningi już w latach dziecięcych. Warto wiedzieć, że w sporcie tym niezwykle istotne jest poznanie zasad między innymi takich sztuk walk jak taekwondo, aikido, jiu-jitsu, boks, zapasy, czy też judo. Każda z tych dyscyplin kreuje inną postawę i uczy ciała czego innego, dzięki czemu staje się ono wszechstronne. Oczywiste jest, że każdy zawodnik będzie się czuł lepiej w określonym stylu, które w MMA można podzielić na trzy rodzaje: zwarcie w parterze, walki stojące oraz obalanie przeciwnika. Dopiero kiedy zawodnik opanuje wszystkie trzy style i w każdym z nich będzie się czuł równie pewnie, może zaliczać się do tych najbardziej skutecznych.

Istotne są nie tylko style walk, ale również kategorie wagowe, w których zawodnicy muszą się mieścić, aby stoczyć walkę z innym, konkretnym przeciwnikiem. W walkach mogą brać osoby z jednej kategorii wagowej, które zaczynają się od tej lekkiej – do 48 kilogramów, do najcięższej – od 120 kilogramów w górę.

Dlaczego MMA jest dziś tak bardzo popularne?

Społeczeństwo jest żądne emocji, a MMA dostarcza ich w ogromnej ilości. Same zasady starcia dwóch zawodników są mocno ekscytujące, a jeśli dodamy do tego otoczkę, które towarzyszy każdym zawodom, uzyskamy to, czego chcą widzowie – satysfakcjonujące show. Tego rodzaju walki odbywają się na specjalnie przygotowanych ringach lub w klatkach. Fame MMA to odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie emocjonalne widzów. Tego rodzaju walki są przeprowadzane na podobnych zasadach, co tradycyjne MMA, jednakże ich wytyczne i przebieg są nieco inne.

Dzieje się tak zwykle dlatego, że biorą w nich udział nie profesjonaliści, a osoby publiczne, które zasłynęły w zupełnie innych branżach. Do takiego show brani są youtuberzy, różnego rodzaju celebryci i po prostu osoby popularne, które zgodzą się na walkę na oczach miliona widzów po to, aby dostarczyć im naprawdę mocnych wrażeń.