Czy w domu da się przygotować kawę jak kawiarni?

Dodano: 29 czerwca 2022; Rosnąca inflacja sprawia, że coraz częściej szukamy oszczędności. Przede wszystkim tniemy budżet przeznaczany dotąd na przyjemności, takie jak chociażby regularne wizyty w ulubionej kawiarni. Czy to oznacza, że musimy rezygnować z picia dobrej kawy? Absolutnie nie! Równie smaczną małą czarną jesteśmy w stanie przygotować w domowym zaciszu.

Dobrej jakości kawa to podstawa

Kawę z kawiarni cenimy najczęściej za wyjątkowy smak i głęboki aromat. Nic dziwnego, ponieważ w lokalach gastronomicznych korzysta się najczęściej z dobrej jakości kaw ziarnistych, których odpowiednie ilości są świeżo mielone przed przyrządzeniem napojów dla klientów. Nierzadko współpracują one bezpośrednio z palarniami.

Chcąc przygotować równie wyborną małą czarną w domu, powinniśmy zacząć od zakupu dobrej jakości kawy. W sprzedaży znajdziemy cały jej przekrój – od kwaskowatej, gorzkiej i słodkiej, przez słabą i mocną, aż po warianty z wyczuwalnymi nutami owoców, orzechów, czekolady i innych smaków. Najpopularniejszymi i najbardziej dostępnymi gatunkami są Arabica i Robusta.

Pierwsza utożsamiana jest z produktem z górnej półki. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, wyraźną kwasowością (ale nie kwaśnością) i słodkością. Wyczujemy w niej nuty kakaowe, kwiatowe oraz owocowe – a zwłaszcza porzeczkowe, wiśniowe i śliwkowe. Z kolei Robusta posiadająca dwa razy więcej kofeiny niż Arabica jest mocniejsza i ostrzejsza. Ma ciężki, goryczkowy, orzechowy posmak. To, na którą ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naszych osobistych preferencji.

Na rynku dostępnych jest wielu mniejszych i większych producentów dobrej jakości kawy. Jedną z chętniej wybieranych jest na przykład kawa Dallmayr, która występuje zarówno w wersjach ziarnistych, jak i mielonych. W konkurencyjnej cenie możemy zamówić ją przez internet.

 

Profesjonalny ekspres ciśnieniowy wcale nie jest potrzebny

Zakup profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego do kawy to spory wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Na szczęście tego typu sprzęt wcale nie jest niezbędny do przygotowywania w domowym zaciszu kawy jak z ulubionej kawiarni. Z powodzeniem możemy zastąpić go chociażby kawiarką, zaparzaczem tłokowym albo ekspresem kapsułkowym.

Kawiarka, zwana również kafetierką, składa się z trzech części: komory dolnej, do której wlewa się wodę, sitka, w którym umieszcza się zmieloną kawę oraz z komory górnej, do której napływa kawowy napar. Używa się jej najczęściej na kuchence, choć w sprzedaży bywają też wersje elektryczne. Kawa przyrządzona w kawiarce jest mocna i aromatyczna. W filiżance lub w kubku warto dolać do niej dodatkową porcję wody.

Alternatywą dla ekspresu ciśnieniowego jest też zaparzacz tłokowy, który spotkamy również pod nazwą french press czy praska francuska. Składa się ze szklanego naczynia wyposażonego w filtr tłokowy ze stalowym sitkiem. Zaparzacz z wyciągniętym filtrem najlepiej jest przelać wrzątkiem, wsypać do niego porcję zmielonej kawy, poczekać kilka minut, aż zajdzie proces parzenia, a następnie ponownie włożyć filtr i wcisnąć tłok, by fusy znalazły się na dnie. Co ciekawe, praskę francuską możemy wykorzystać też do przygotowywania herbaty albo spieniania mleka.

Cieszącym się ogromną popularnością rozwiązaniem są też ekspresy kapsułkowe. Są intuicyjne w obsłudze, bardzo wygodne, a w dodatku dobrze prezentują się na kuchennym blacie. Do korzystania z nich konieczne jest zaopatrywanie się w specjalnie przygotowane kapsułki z już zmieloną kawą (np. Tassimo kapsułki czy Cafissimo kapsułki, które w dobrych cenach dostępne są na przykład na Allegro). Wiele z nich posiada również dodatkowe funkcje, jak chociażby możliwość regulacji mocy napoju czy automatyczne odkamienianie i czyszczenie.Jak widać, po pyszną małą czarną wcale nie musimy udawać się do kawiarni. Mając w domu dobrej jakości kawę oraz odpowiedni sprzęt, każdego dnia możemy przygotować wyborny kawowy napar sami i cieszyć się jego smakiem oraz aromatem, nie nadwyrężając domowego budżetu.