Co warto wiedzieć o odzieży chłodzącej?

Dodano: 23 lutego 2023; Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniej odzieży w zakładzie pracy. Ma ona na celu nie tylko ochronę osobistego ubrania przed zniszczeniem, lecz przede wszystkim ma zapewniać odpowiednie zabezpieczenie zdrowia, a nawet życia. Szczególnie istotna jest w tym wypadku specjalna odzież chłodząca. Co powinno się o niej wiedzieć przed jej zakupem?


News will be here

Co to jest odzież chłodząca?

Podstawową sprawą, od której powinno się zacząć zdobywanie informacji na temat odzieży chłodzącej, jest dowiedzenie się, czym ona jest. Jak można się bez trudu domyślić, są to takie elementy odzieży, które mają zapewniać właściwości chłodzące. W ich skład wchodzą specjalne kamizelki chłodzące, lecz także ręczniki chłodzące.


W jaki sposób działa taka odzież? Kluczowe są w tym wypadku specjalistyczne wkłady, które mogą być wypełnione żelem lub też odpowiednim gatunkiem niepalnej i nietoksycznej soli. Tego rodzaju ubranie jest w stanie obniżyć odczuwalną temperaturę nawet o 15 stopni.

 

Dlaczego wysoka temperatura jest niebezpieczna?

Skoro wiadomo już, czym jest odzież chłodząca, trzeba się teraz zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest ona tak potrzebna. Czy wysoka temperatura faktycznie może być źródłem dyskomfortu i niebezpieczeństwa dla pracowników?


Rzecz jasna osoby, które pracują np. w biurze i nie posiadają klimatyzacji, nie będą odczuwały tak dużego zagrożenia, jak ci pracownicy, którzy zmagają się na co dzień z naprawdę wysokimi temperaturami rzędu 50 stopni Celsjusza. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach nie tylko jest bardzo nieprzyjemne, lecz wiąże się także z utratą koncentracji i ryzykiem popełniania podczas pracy poważnych błędów, które stanowić będą zagrożenie dla pracownika, używanego przez niego sprzętu i innych osób wokoło niego. Co więcej, pracownik pracujący w tak wysokiej temperaturze znacznie szybciej będzie się męczył, a także jego regeneracja będzie musiała być dłuższa.

 

Kto powinien korzystać z odzieży chłodzącej?

Praca w miejscu, w którym obecna jest wysoka temperatura, jest nie tylko niebezpieczna, ale także nieefektywna i oznaczać może duże straty dla przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia zakładu pracy ważne jest więc to, aby zapewnić pracownikowi odpowiednie udogodnienia w postaci odzieży chłodzącej, odzież taką można zakupić np. na https://hfsafety.pl/oferta/86/odziez-chlodzaca.


Kto dokładnie powinien z takiej odzieży korzystać? Przede wszystkim powinni być w nią wyposażeni pracownicy zakładów przemysłowych, czyli np. hut. Co więcej, taka odzież musi być na stanie u straży pożarnej, policji, a także kopalni.