Co to jest upadłość konsumencka?

Dodano: 15 lutego 2023; O upadłości konsumenckiej słyszy się dość często w kontekście osób fizycznych, zadłużonych i niewypłacalnych. Rozwiązanie to, nie należy do najłatwiejszych procesów, mimo wszystko jest niezwykle skuteczne oraz rozsądne, oczywiście tylko w niektórych przypadkach.

Na czym polega upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić? 

Upadłość konsumencka to rozwiązanie, które jest w Polsce już od kilkunastu lat, a mimo to od dość niedawna korzysta z niego coraz większe grono osób. Spowodowane jest to kolejnymi ustawami łagodzącymi cały ten proces. 

Ale na czym właściwie polega ta upadłość? Upadłość konsumencka to nic innego jak odpowiedni proces sądowy, mający na celu pomóc dłużnikowi uwolnić się od zalegających zobowiązań, które w częstych przypadkach są niemożliwe do spłaty. W trakcie postępowania sądowego nie wszystkie zaległości zostaną umorzone. Niektóre z nich zostają pokryte przez część majątku osoby zgłaszającej upadłość, o ile osoba ta jakiś majątek posiada. Wniosek o upadłość konsumencką sąd dokładnie analizuje i bada. Osoba ubiegająca się więc o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musi dość dokładnie udowodnić, iż faktycznie nie jest w stanie uporać się z narastającymi zadłużeniami. 

Upadłość konsumencka może być ogłoszona zarówno przez osobę zadłużoną, jak i przez wierzyciela. Ważne, aby pamiętać, że dłużnikiem musi być osoba fizyczna, nieposiadająca żadnej działalności gospodarczej. Aczkolwiek bywają przypadki, kiedy to sąd może taki wniosek oddalić. Najczęściej spotykanymi wśród nich są:

- fakt, że dłużnik jest akcjonariuszem, 

- jeśli dłużnik jest osobą wypłacalną – to znaczy, gdy jego zaległości nie są dłuższe niż 3 miesiące,

- jeśli osoba zadłużona w ciągu ostatnich 10 lat już złożyła taki wniosek. 

W przypadku, gdy sąd uzna, że przyczyną niewypłacalności dłużnika były działania celowe, również wniosek może zostać odrzucony.  W momencie wnioskowania o  umorzenie długów takich jak alimenty, grzywny sądowe czy długi za przestępstwa, sprawa ta także będzie odrzucona. 

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką? 

Aby ogłosić upadłość konsumencką, trzeba napisać i złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. Teoretycznie proces ten nie należy do trudnych, aczkolwiek w praktyce przygotowanie takiego dokumentu wymaga nie lada wprawy oraz może być dla nas wyzwaniem. W związku z tym wiele osób decydujących się na ogłoszenie upadłości korzysta z profesjonalnego doradztwa. Dla przykładu upadłość konsumencka Piasecznoprowadzona jest przez filię PKFO, która pomaga klientom w zgłaszaniu tego typu spraw. Profesjonalnie stworzone pismo o wraz z obowiązującymi opłatami, w większej mierze także są brane pod uwagę przy decyzji sądu.  Wybierając odpowiednią firmę do pomocy przy zgłoszeniu wniosku o upadłość konsumencką, mamy pewność, że zostaną złożone odpowiednie dokumenty.

 Kolejnym z etapów w przypadku osób, które nadal mają zobowiązania, jest ustalenie przez sąd warunków spłaty zadłużenia. W wyniku mniejszego rodzaju zadłużeń osoba ta musi wpłacać określoną kwotę na rzecz zaległości w przedziale od 12 do 36 miesięcy. W przypadkach zadłużenia zrobionego z premedytacją zobowiązania te mogą być wypłacane nawet w ciągu następnych 7 lat. 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w wielu przypadkach może być ostatnią deską ratunku. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest dość radykalne. Ponieważ łatwiej jest złożyć wniosek w takiej sprawie, wiele osób decyduje się na ten krok bez gruntownego namysłu. Nie oznacza to, że w przypadku każdego zadłużenia powinniśmy od razu zgłaszać swoją upadłość, choć w większości przypadków będzie to jedynym rozwiązaniem.