Co robić, gdy mieszkanie zostanie zalane?

Dodano: 25 października 2022; Zalanie mieszkania może być traumatycznym doświadczeniem dla każdego z nas. Woda jest bardzo niszczycielskim żywiołem, który w krótkim czasie zniweczy cały nasz wysiłek, jaki poświęciliśmy pracom remontowym oraz wszelkim czynnościom mającym na celu upiększenie mieszkania. W wyniku zalania zniszczeniu ulega wiele przedmiotów, często bezcennych, o wartości sentymentalnej. Jeśli problem zalania nas dotyczy, ważne jest, aby działać szybko. Dziś podpowiemy, co dokładnie należy zrobić.

Pierwszy krok - lokalizacja wycieku


Jeśli zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawia się woda, w pierwszej kolejności musimy usunąć źródło, z którego wypływa. W przeciwnym razie samo osuszanie będzie zwyczajnie nieskuteczne. Lokalizacja wycieku będzie łatwiejsza, jeśli słyszymy wyraźny szum lub odgłosy kapania wody. Wówczas wystarczy się wsłuchać, aby sprawdzić, skąd woda się wydobywa. Jeżeli nic nie słyszymy - może być ciężko. Wówczas najlepiej zdać się na pomoc fachowca.
 
Jak go znaleźć? Oczywiście, w tej sytuacji - znacznie łatwiej znajdziemy profesjonalistę, niż źródło wycieku. Wystarczy szybko uruchomić Internet i w wyszukiwarce wpisać hasło: lokalizacja wycieków Warszawa, aby już po chwili wyświetliła nam się lista firm, które się tym zajmują. Następnie kontaktujemy się z wybranym przedsiębiorstwem. Należy koniecznie powiedzieć, że sprawa jest pilna - wówczas fachowiec zjawi się szybko w naszym mieszkaniu.
 

Czy zlokalizowanie wycieku zajmuje dużo czasu?


 Jeśli samodzielnie poszukujemy źródła, z którego wydobywa się woda, może nam to zająć zdecydowanie więcej czasu, niż powinno. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie natychmiastowe wezwanie fachowca, któremu zlokalizowanie wycieku pójdzie zdecydowanie szybciej i łatwiej, ponieważ dysponuje odpowiednimi narzędziami. Dzięki temu, szybko namierzy oraz usunie usterkę, która spowodowała zalanie.

Dopiero w dalszej kolejności będzie można zabrać się za osuszanie mieszkania, ponieważ wówczas będzie to efektywne. Im szybciej dojdziemy do tego etapu, tym większą część naszego dobytku zdołamy uratować przed niszczycielską mocą żywiołu.
 
Oprócz pomocy w samym namierzeniu oraz naprawieniu usterki, a także w osuszaniu naszego mieszkania, profesjonalna firma pomoże nam w przygotowaniu raportu z naprawy. jeżeli usterka leży po stronie np. źle zamontowanej instalacji hydraulicznej, a nie samego użytkowania - dzięki odpowiedniej dokumentacji będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie za wyciek. Pieniądze pozwolą nam na dokonanie wszelkich napraw oraz wykonania remontu i doprowadzenia stanu zalanych pomieszczeń do dawnej świetności.