Barierki drogowe- czym są i jakie pełnią funkcje?

Dodano: 20 stycznia 2023; Bariera drogowa jest chyba najczęściej spotykanym elementem miejskiej i pozamiejskiej infrastruktury. Bariery ochronne drogowe pełnią ważne zadania, wśród których priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Czym właściwie jest bariera drogowa i w jakich rodzajach występuje? Jakie funkcje pełnią barierki ochronne?


News will be here

Czym jest bariera drogowa?


Barierka drogowa to jeden z najważniejszych i powszechnie stosowanych elementów infrastruktury drogowej. Spotykamy je zarówno w miastach, jak i poza miastem, a także na autostradach. Pełnią co najmniej dwie funkcje, a dostępne są w kilku podstawowych rodzajach.

Do czego służą barierki drogowe?


Barierki drogowe pełnią dwie podstawowe funkcje. Jedną z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom infrastruktury drogowej. Dotyczy to zarówno pieszych poruszających się po poboczach czy chodnikach, ale także kierowców samochodów i innych pojazdów. Barierki mogą chronić również obiekty zlokalizowane bardzo blisko drogi, narażone na uszkodzenia w sytuacji kolizji samochodów. Barierki drogowe najczęściej spotyka się w okolicy przejść dla pieszych, ale także na mostach czy kładkach. Bariery stosuje się również na autostradach celem oddzielenia jezdni od drzew czy rowów, które przy dużych prędkościach samochodów mogłyby stanowić wręcz śmiertelne niebezpieczeństwo. Poza zapewnieniem bezpieczeństwa, barierki mają za zadanie także ostrzegać kierowców czy pieszych o potencjalnym niebezpieczeństwie. Z tego względu bariery zachowane są w żywych, łatwych do zauważenia kolorach- głównie w bieli i czerwieni oraz w czerni i żółci.

Bariery drogowe i ich znaczenie dla bezpieczeństwa


Bariery drogowe występują w kilku podstawowych rodzajach. Jednym z nich jest bariera U11A. Jest to typ bariery drogowej zaprojektowany  w celu zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów ciężarowych i autobusów na drogach. Celem bariery U11A jest ochrona przed przewróceniem pojazdu oraz ochrona pasażerów pojazdu przed jego katastrofą. Balustrada U11A jest często używana na autostradach, mostach, przepustach oraz na skarpach, tam gdzie jest potrzeba ochrony przed pojazdami ciężarowymi i autobusami. Bariera u11a od BarierkiKroll.pl to produkt najwyższej jakości i funkcjonalności.

Oprócz barierki u11a, bardzo powszechnie stosowane są barierki u12a. Bariera u12a od BarierkiKroll.pl cechuje się bardzo prostą konstrukcją. Celem jej stosowania jest wyraźne odgrodzenie części drogi przeznaczonej do ruchu samochodów mechanicznych od części drogi przeznaczonej do ruchu rowerzystów. U12a złożona jest z dwóch słupków, które zanurza się w dołach o głębokości 65 cm. Doły te zostają wypełnione mieszanką betonową. Oba słupki połączone są ze sobą rurą o eliptycznym kształcie.

Bariery chodnikowe i drogowe- czy warto?


Stosowanie barier drogowych to pierwszy krok do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mieszkańcy miast często skarżą się na brak poczucia bezpieczeństwa podczas poruszania się po chodniku czy po ścieżce rowerowej. Bariery drogowe stalowe rozwiązują ten problem.

Bariery doskonałej jakości, zgodne z obecnie obowiązującymi standardami produkuje firma Kroll. W ofercie dostępne są bariery U11a oraz U12a, a oferta i usługi montażowe i serwisowe obejmują teren całej Polski. Firma Kroll gwarantuje szybką realizację każdego zlecenia, a gotowe bariery dostarczane są do punktu zamówienia własnym transportem. Barierki drogowe Kroll wykonywane są z certyfikowanych materiałów, co zwiększa ich jakość i poziom zapewnionego bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy jest to bariera U11a czy bariera U12a cena jest wyjątkowo atrakcyjna.