Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Apel Komendanta KPP w Piasecznie do mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Dodano: 1 kwietnia 2020; Komendant KPP w Piasecznie apeluje: zostańcie w domu i przestrzegajcie zasad!

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte.  Za złamanie zakazów grozi m.in. wysoka grzywna. Komendant KPP w Piasecznie podkreśla, że funkcjonariusze będą bardzo skrupulatnie weryfikować przestrzeganie nowych przepisów. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na osoby niepełnoletnie, które niestety w ostanich dniach nie zawsze stosowały się do nowych zasad.

Pozostałe ograniczenia:

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD: To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD: Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD: Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD: Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

- od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

- w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

- powrotu z zagranicy

- kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych będzie zawieszone. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),

- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

- pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Więcej: 

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186879,Kolejne-kroki-w-walce-z-koronawirusem.html

(kar)

 


Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (19)

mar

Data: 1 kwietnia 2020, 19:07 I ok Wraca komuna..

Majk

Data: 1 kwietnia 2020, 19:17 Wszystko super tylko co z tymi co maja dzieci i muszą pracowac bo grożą zwolnieniami i z czego maja zyc bez pracy

pytanie

Data: 1 kwietnia 2020, 20:12 Na poczcie w górze kalwarii jest pięć okienek ile może osób przebywać jednocześnie ?

Mieszaniec

Data: 1 kwietnia 2020, 20:32 Czy w biedronce jest 5 kas to klientów może być 15 czy to zależy może od ilości czynnych kas. Klienci będą z takim nie domuwieniem mieli problemy z obsługą sklepu. Dlaczego ten szczegół został pominiet

apel do wszystkich

Data: 1 kwietnia 2020, 20:43 CZY KTOŚ Z WAS KOJARZY CIEMNO ZIELONY 15 LETNI TERENOWY PRAWDOPODOBNIE SUZUKI VITARA Z KOŁEM ZAPASOWYM I NAKLEJONYM JELENIEM Z POROŻEM NA SZARYM TLE? numer rejestracyjny WWL ..... JEŚLI KTOŚ KOJARZY TAKIE AUTO TO PROSZĘ O INFORMACJE W JAKIEJ MIEJSCOWOŚCI MOŻNA SPOTKAĆ. DZIĘKUJĘ ZA KAŻDĄ INFORMACJĘ.

Beti76

Data: 1 kwietnia 2020, 23:23 Utrzymanie 2 metrów odległości dotyczy także rodzin i bliskich. Co za bzdura! Śpię z mężem w jednym łóżku a na ulicy mam zachować odstęp?! Wyjątek mają stanowić rodzice z dziećmi do 13 r.ż., ale do 18 r.ż. nie mogą wychodzić bez opieki rodziców. Coś mi tu nie gra...

Lilka

Data: 1 kwietnia 2020, 23:27 Coś tu jest niezrozumiałe ,skoro jest czas tylko i wyłącznie dla 65+ na chodzenie po sklepach w godz.10-12 ,to ja 40-latka będę wyproszona ze sklepu w tych godz?wiec nie rozumiem dlaczego o 15 godz.sklepy będą obsługiwały wszystkich,nawet tych.65+.Jedno zaprzecza drugiemu!!!!!wychodzi na to że starszy człowiek może cały dzień bez ograniczeń w przeciwieństwie do młodych, a to grupa starszych jest rzekomo najbardziej narażona

myha

Data: 2 kwietnia 2020, 08:27 A do lat 18 z opieka doroslego/?To znaczy ze nawet z pieskiem nie moze wyjść??


Marek

Data: 2 kwietnia 2020, 08:48 @Beti76. Pewnie że to wszystko śmierdzi. Zamknęli usta lekarzom . Nie wolno im się wypowiadać na temat wirusa. Czemu? Wiadomo dla czego. Wyszła by cała prawda o wirusie. Człowiek zawsze żył razem z wirusami i bakteriami. I jakoś ludzie nie wygineli. Nie twierdzę że akurat tego wirusa nie ma. Ale to wszystko jest sztucznie napędzane. Czemu nie podadzą ile ludzi umarło z powodu nie udzielenia pomocy przez pogotowie i lekarzy. A przecież co dziennie takich ludzi jest w Polsce naprawdę durzo. Tylko o tym nie mówią. Tak samo nie powiedzą ile ludzi rocznie zapada na grypę i ile z tych ludzi umiera. Gdyby podali taka statystykę okazało by się że zwykła grypa jest bardziej zabójcza. I tak naprawdę na nowego wirusa mają lek. Nawet w telewizji powiedzieli co to za lek . Tylko dziwnym trafem uciszono temat, i to nie dla tego że ten lek jest nie skuteczny . Prawda jest taka na nowego wirusa umierają starsze osoby schorowane . I młode osoby z współ istniejącymi chorobami. Te osoby zwykła grypa mogła by tak samo zabić. O tym też nic nie powiedzą. Chodzi w tym o to żeby wycofać pieniądze. A to już by była tragedia dla wszystkich.

do Marek

Data: 2 kwietnia 2020, 10:20 Czy widziałeś trumny zmarłych ustawione w jednym miejscu we Włoszech, USA i innych Państwach.

do Mieszaniec

Data: 2 kwietnia 2020, 12:31 Przeczytaj jeszcze raz, tylko tym razem ze zrozumieniem, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytania. Podpowiem, że to co Cię interesuje zaczyna się od \"Ważne!\"

wyborca

Data: 2 kwietnia 2020, 15:49 A może tak dla odmiany posłuchać zaleceń mądrzejszych?

Nick

Data: 2 kwietnia 2020, 17:27 @Marek napisz tę prawdę, jaka ona jest w takim razie. Ciekaw jestem co takiego jest ukrywane. Na grypę rocznie umiera kilkadziesiąt osób, śmiertelność to jakiś ułamek promila, grypa jest dużo łagodniejsza w objawach i ma nikłą śmiertelność. Zwykła grypa nie zabija tak bardzo i nie jest tak groźna. Leku na wirusy nie ma, na żadne wirusy...
Taka jest prawda.


Marek

Data: 2 kwietnia 2020, 18:42 @do Marek. Widać Twoja pamięć jest zawodna . To są stare zdiecia. Nawet nie pamiętasz jak parę lat wczesniej pokazywali te same zdiecia . Trzeba sobie przypomnieć i poszukać tylko w Internecie. Ale ludzie wolą słuchać tego co mówią w telewizji. I słuchać polityków, którzy chcą nas zniewolić żebyśmy pracowali za miskę ryżu. A myślisz że po co PiS teraz zamknął usta lekarzom na temat nowego wirusa? Bo zaczęli by mówić prawdę, i okazało by się że ten wirus nie jest aż tak niebezpieczny. Czemu każą płacić kartą? A pieniądze to ostateczności? Widać ludziom inteligencji nie starczy. Wycofaja pieniądze zanim się zorjetujesz. I będziesz rozliczany że wszystkiego . Co do grosza.. przypuszczalnie . Podwieziesz sąsiada czy kogoś znajomego. Bo akurat będziesz mieć po drodze, i ten sąsiad czy znajomy będzie chciał Ci dać, no 10 albo 20zl za to. I nie będzie mógł. Bo tylko przelewem . I z tego będziesz musiał się rozliczyć. Co do grosza. Takich rzeczy mógłbym naprawdę wyliczać.. A wracając do trumien o których piszesz. Przypomnij sobie zatoniecie włoskiego statku. A przypomnij sobie co było w USA. I ile ludzi zginęło. To są te same zdiecia. I jeszcze jedno czemu nie powiedzą ile umarło ludzi bo karetka nie przyjechała do osoby zawałem czy udarem. Lekarze mają w D... No i politycy im zabronili reagować. Niby trzeba dzwonić do sanepidu jak jest się chorym. Ale się nie dodzwonisz bo nie odbierają. Jeszcze raz powtórzę trzeba patrzeć i analizować.

Aneczka

Data: 2 kwietnia 2020, 18:47 Na spacerze małżonkowie mają iść 2 m od siebie, ale jak wrócą do małżeńskiego łoża to już ten nakaz nie obowiązuje? Czy Rząd zapewni 4 metrowe łóżka, żeby spać w odległości 2 m. ?

pytek

Data: 3 kwietnia 2020, 02:42 Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku.... a co musi RZĄD i od kiedy??


Józef

Data: 5 kwietnia 2020, 19:47 Panie Komendancie a co się dzieje na wsi?U nas jest dużo młodych małżeństw, co chcieliby też z dziećmi wyjść, lecz mimo wszystko siedzą w domach, ale co z tego. Przez naszą wieś przejeżdża mnóstwo rowerzystów(widzę to z okna).Jadąc z pracy samochodem zwróciłem uwagę rowerzyście, to on mi pokazał środkowy palec.I to jest kultura. Dzis tzn.W niedzielę poinformowano mnie na komisariacie, że nie jesteście w stanie ogarnąć, ja to rozumiem. Byli na interwencji w Ciszycy, a w Gassach mnóstwo samochodów i ludzi na rowerach i to wszędzie pełno z miasta. Córka z mężem mieszka w Warszawie i nie wychodzi z mieszkania, zakupy przywozi siostra i zostawia pod oknem, i można. Znajomy został w Norwegii i na święta nie wróci, a też tęskni młody chłopak za rodziną. No można. Chociaż PATROL by się przydał👍👍

kris

Data: 8 kwietnia 2020, 08:51 To prawda z tymi rowerzystami. Sam śmigam \"szosówką\" ale nie teraz. Nie w tym szalonym okresie pandemii. Bardzo dużo ludzi jezdzi mimo zakazów. Od strony W-wy przez Gasy , Brześce, Wólkę Dworską do Góry Kalwarii ( Lipkowska ). Jest ich tam w wolne dni masa. Panie Komendancie czy tam te zasady nieobowiazują?

Panie komendancie

Data: 8 kwietnia 2020, 14:11 Pomoże wam tak jak i prezes heheeheheh ah ten polski naród