78.rocznica Powstania Warszawskiego w Górze Kalwarii

Dodano: 27 lipca 2022; Już siódmy rok z rzędu Legijna Góra Kalwaria przygotowuje dla mieszkańców uroczyste upamiętnienie wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody będą miały miejsce o godzinie 17:00 na rondzie im. Kazimierza Górskiego oraz na drodze krajowej nr 79 w Baniosze.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 i trwało do 3 października. Było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Była to największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Nie da się ukryć, że Polacy liczyli na pomoc zarówno zachodu, jak i Armii Czerwonej, jednak Józef Stalin konsekwentnie odmawiał udzielenia pomocy. W jej rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, i co roku o godzinie "W" w coraz większej ilości miast w Polsce jest uhonorowane uroczystą minutą ciszy.

Godzina “W” oznacza kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji “Burza” (Powstania Warszawskiego), tj. godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944 roku.

Mimo, iż dziś wiele osób dywaguje czy Powstanie Warszawskie było potrzebne, 98-letnia warszawianka, łączniczka batalionu Armii Krajowej “Krawiec” pochodząca z Sobikowa w liście do młodych ludzi napisała tak:

„Wybuch Powstania Warszawskiego był dla nas wielką radością. Dawał ulgę i nadzieję, że wkrótce Polska będzie znowu wolna. Bo my walczyliśmy o wolną Polskę. Wszyscy czuliśmy, że Polska powinna być wolna. Wówczas młodzież bardzo Ją kochała. Nikt nie mówił o patriotyzmie, bo każdy miał go w sercu.Dbajcie, aby Polska była sprawiedliwa dla wszystkich. Aby była zgoda wśród Polaków”.

Tradycyjnie o Godzinie „W” zawyją syreny. Ponadto kibice – w dwóch miejscach w naszej gminie – jak co roku odpalą race. Redakcja Górakalwaria.net  zaprasza mieszkańców do uhonorowania minutą ciszy poległych Powstańców.

(JKW)

Fot. UMiG w Górze KalwariiDodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (10)

LGK

Data: 27 lipca 2022, 14:33 Tak, jak w latach poprzednich, uczcijmy minutą ciszy oraz chwilą zadumy pamięć o Bohaterach w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przy rondzie imienia Kazimierz Górskiego w Górze Kalwarii!
Prosimy o godną postawę oraz zachęcamy do zabrania ze sobą flag narodowych.
Do zobaczenia!

Arkadiusz Skibiński

Data: 27 lipca 2022, 14:33 Słusznie, należy pamiętać o bohatersko poległych.


dziękuję za uwagę

Data: 27 lipca 2022, 20:41 To jedno ze świąt gdzie miasto nie sprząta ani przed ani PO !

pozdrawiam z rana

Data: 28 lipca 2022, 05:40 Jako mieszkaniec tego bałaganu wstydzę się że na głównej ulicy śmierdzi, że nikt nie sprząta ,że homo sapiens obsikują budynki. Póki obsikują prywatne władza nic z tym nie zrobi !

Pan Kosma

Data: 28 lipca 2022, 07:29 Cześć i chwała Bohaterom...!

Zły

Data: 29 lipca 2022, 07:45 Jestem za ! Ale czy nasz Arek nie podpadnie Trzaskusiowi , no bo kibice prawicowi ,race , może ktoś krzyknie nie tak....Co innego parada gejów i pań kochających inaczej tam by było pełne blogosławienstwo !

Pan Kosma

Data: 29 lipca 2022, 08:09 @dziękuję za uwagę
Ja szczególnej różnicy nie widzę. (;

oldman

Data: 29 lipca 2022, 12:28 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

tiruriru

Data: 30 lipca 2022, 22:38 Szkoda że zarówno przed wybuchem powstania, jak i w jego trakcie nie dokonano ewakuacji cywilów. Niestety, to właśnie ich zginęło tam wtedy najwięcej, o czym obecnie rzadko kiedy się wspomina.

kibicpolonii

Data: 31 lipca 2022, 09:50 Jakoś kibice Legii nagle w tym roku zapomnieli wywiesić na trybunach transparent "Wołyń Pamiętamy". Tchórze czy koniunkturaliści?