5 błędów przy zakupie roweru dziecięcego

Dodano: 4 maja 2022; Dzieci uwielbiają jazdę na rowerze. Niestety, bardzo często zdarza się, że maluch, zamiast cieszyć się jazdą zaraz po pierwszych próbach zniechęca się i odmawia zabawy. Najczęściej przyczyną jest rower, nieprawidłowo dobrany pod potrzeby dziecka. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przy zakupie rowerka dziecięcego.

1. Zbyt duży i ciężki rowerek dla dziecka

Dzieci rosną szybko. Wyrastają z ubranek, bucików i... rowerków. Kupując rowerek dziecięcy rodzice muszą zwrócić uwagę na przedział wiekowy oraz dostosować sprzęt do wzrostu i możliwości swojego dziecka. Niestety, dziecko szybko wyrasta z rowerka i opiekunowie stają przed koniecznością zakupu nowego. Dlatego większość dorosłych kupuje większy rowerek, żeby starczył na dłużej. Jest to podstawowy błąd, który skutecznie, już podczas pierwszej przejażdżki, może zniechęcić przyszłego cyklistę do jazdy na rowerze. Kupiony na wyrost rowerek dziecięcy stawia dziecku nadmierny opór, przez co ma ono problemy z pedałowaniem i skręcaniem kierownicą. To zaś może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych, częstych upadków u stłuczeń, dodatkowo deprymujących młodego kolarza.

 

2. Brak kółek bocznych w rowerku dziecięcym

Dzieci w początkowej fazie nauki muszą oswoić się ze złożonością mechanizmu, jakim jest dla nich ich pierwszy rower. Jednoczesna synchronizacja kierownicy i pedałów, zachowanie równowagi i - co może wydawać się banalne - używanie dzwonka, stanowią dla malucha nie lada wyzwanie. Rozpoczynając przygodę z rowerem dziecko musi poczuć się bezpieczne i mieć sposobność kolejno opanowywać jego poszczególne funkcje. Brak bocznych kółek nakazuje skupienie uwagi na zachowaniu równowagi a przez to - utrudnia zdobywanie pozostałych umiejętności. Niestabilność rowerka w szybki sposób zniechęci dziecko do jazdy.

 

3. Niedostosowanie roweru do zdolności motorycznych dziecka

Czasem dzieci nie potrzebują do nauki jazdy czterech kółek, w niektórych przypadkach maluchowi wystarczą dwa - za to bez akompaniamentu pedałów. Jak już wiemy, w początkowej fazie poznawania pojazdu synchronizacja ruchu nóg i rąk może przerosnąć malucha. Dla takich dzieci polecany jest rowerek biegowy, prostszy w użytkowaniu i pozwalający dziecku, poprzez balansowanie ciałem, na naturalną naukę równowagi. Przesiadka z rowerka biegowego na rowerek klasyczny będzie o wiele łatwiejsza. Dzieci nauczone jazdy na rowerku biegowym nie będą potrzebowały dodatkowych kółek bocznych.

 

4. Kupno roweru dziecięcego bez odpowiednich zabezpieczeń

Rowerek musi być bezpieczny. Dziecko podczas swoich pierwszych jazd jest rozproszone nowymi doznaniami. Nie będzie więc zwracało uwagi na ruszające się w pojeździe mechanizmy, stanowiące potencjalne zagrożenie. Częstym błędem rodziców jest zakup rowerka bez osłony zabezpieczającej łańcuch oraz błotników na kołach. Ważny jest również sprawny hamulec nożny, łatwiejszy do opanowania dla poczatkującego cyklisty. Dla lepszego chwytu wskazane są również boczne zabezpieczenia rączek na kierownicy.

 

5. Zbyt skomplikowana konstrukcja roweru

Kolejnym błędem rodziców jest zakup rowerka, który jakościowo odbiega od droższych modeli. Elementy wykonane z tanich materiałów mogą szybko ulec zniszczeniu, przez co jednoślad okaże się niebezpieczny lub wręcz niesprawny. Z drugiej strony młodemu cykliście trudno będzie w pierwszym jednośladzie opanować manetkę hamulca, przerzutki i inne akcesoria. Lepiej więc na starcie zrezygnować z nich na rzecz jakości wykonania pojazdu. Oszczędzi to nerwów zarówno dziecku, jak i rodzicom. Na bardziej wyszukane spowalniacze, przekładnie i oświetlenie lepiej zwrócić uwagę, gdy początkujący kolarz opanuje podstawy jazdy i wyrośnie z pierwszego pojazdu. Warto pamiętać, że do roweru dla dziewczynki lub chłopca powinna być dołączona instrukcja. To w niej wyszczególnione będą normy, zgodnie z którymi jednoślad dopuszczono do obrotu.